Millet tanımında '1924' vurgusu

Millet tanımında '1924' vurgusu
Millet tanımında '1924' vurgusu
Çözüm sürecinde yasalarda demokratikleşme yönünde değişiklik olabileceğini söyleyen Gül, millet tanımında 1924 Anayasası'nı işaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çözüm sürecinde PKK ’yla pazarlığın söz konusu olmadığını ancak demokratik standartların yükseltilmesi açısından anayasal, yasal ve yerel yönetimler düzeyinde bazı değişikliklerin olabileceğini söyledi. Gül, yeni anayasa çalışmaları kapsamında tartışılan millet tanımına ilişkin ise 1924 Anayasası’nda yer alan tanımı işaret ederek, “O tarife baktığınızda hem lafzında hem ruhunda farklı olanları tanıyor, onları inkâr eden bir anlayış yok orada” dedi.
CNN Türk’te yayınlanan ‘Eğrisi Doğrusu’ programına katılan Cumhurbaşkanı Gül, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Gül’ün öne çıkan açıklamaları şöyle:

DEMOKRASI VE VİCDAN KRİTERİ

“Kürt meselesi ve terör meselesini iki ayak üzerinde görmek isterim. Terörle bir yere varılamaz ama Kürt meselesi diye baktığımızda geçmişin bazı yanlışlarının bugünlerde maliyeti ödenmektedir. Demokratik, gelişmiş standartlar uygulanmaya başladığında bu problemlerin kalkacağına inanan kişilerdenim. Bir de vicdani unsuru var; vicdanlarımıza ters gelen konular varsa buna açıkça yanlış dememiz lazım. Biz inandığımız için, yanlışları gördüğümüz doğru olanları yapma irademiz olduğu için böyle bir gayret içerisindeyiz.”

ETNİK MESELELERİ KURCALAMAMALI

“Farklılıkları eğer biz saygıyla karşılar, bu farklılıkları bir zenginlik olarak görüp saygı gösterirsek zenginlik oluşturur ama farklılıkları tehdit olarak görmeye başladığımız anda itibaren gerçekten tehdit olur. O açıdan etnik meselelerle çok kurcalamamak, oynamamak gerektiğini kanaatindeyim.”

1924 ANAYASASI İNKÂR ETMİYOR

“Eşit vatandaşlığın bu işi rahatlatacağı kanaatindeyim. 1924 Anayasa’nda yazılan tarif aslında iyi bir tarif. Hem lafzında hem ruhunda farklı olanları tanıyor, onları ret eden inkâr eden bir anlayış yok. Maalesef uygulamalarımız onun hem lafzına hem ruhuna ters bir şekilde olmuş. Onun problemlerini yaşıyoruz.”

PAZARLIK YOK

“Siz bir şiddet karşısında sıkışırsınız ondan sonra pazarlığa oturursunuz. Türkiye bugün böyle bir noktada değil. Bu konuda demokratik standartlarımızı yükseltmek dediğimiz, anayasa çerçevesinde, kanunlarda olabilir, yerel yönetimler çerçevesinde olabilir bunlar kültürel bazlı olabilir ama tüm bunlar Türkiye’nin milli birliği ve bütünlüğünü hiçbir şekilde zaafa uğratmayacak çerçevede olabilir.”

Adaylıkta renk vermedi

Başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine “Önemli olan sistemin ne kadar demokratik olduğu” diyen Gül, Cumhurbaşkanlığına kinci kez aday olup olmayacağı konusunda ise renk vermedi. Gül, “Bunun daha vakti var. Vakti geldiğinde muhakkak ki arkadaşlarımla konuşacağız, kendi aramızda tartışacağız ve ondan sonra ne yapacağıma ona göre karar veririm” dedi. Tutuklu gazeteciler konusunda ise Gül, “Bazı uzun süren tutuklamalar Türkiye’ye gölge düşürmüştü. O zamana kadar Türkiye’ye böyle bir eleştiri yoktu. Neyse ki bazı tahliyeler oldu” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yüksek yargıda ‘tek çatı’ önerilerine de sıcak bakmadığını söyledi.