Milletin de, vekillerinin de aşıda kafası karışık

Milletin de, vekillerinin de aşıda kafası karışık
Milletin de, vekillerinin de aşıda kafası karışık

?Beni Öpme? kampanyası Başbakan?a uçakta tanıtıldı. FOTOĞRAF: AA

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Domuz gribi TBMM koridorlarında da gündemde. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribine karşı aşılanmayı tavsiye etse de, aşı ile ilgili iddialar Meclis’te de kafaları karıştır. Milletvekilleri, gerek kendilerine gerekse çocuk ve torunlarına aşı yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız.
Tokalaşmama ve öpüşmemeye özen gösteren vekiller çay kahve sohbetleri sırasında birbirlerine sürekli ‘aşı yaptıracak mısın’ diye soruyor. Aşı konusunda danışılanların başında da hekim milletvekilleri geliyor. İhtisasını enfeksiyon hastalıları ve klinik mirobiyoloji alanında yapan tıp doktoru AKP’li Kemalettin Aydın, tavrını aşılanmaktan yana koyuyor.
Tıp doktoru AKP’li Necdet Ünüvar da sohbet ettiği milletvekili ve gazetecilere, “Hastalığa bağlı riskin aşıya bağlı riskten daha çok olduğunu düşünüyorum. Yaptırmakla hastalığın riskini, yaptırmamakla ise aşının riskini almış oluyorsunuz” dedi. Ünüvar, MHP’li Osman Durmuş’un ‘kobay olarak kullanılıyoruz’ açıklamasına da “Bu aşıyı dünyada herkes aynı anda ve ilk kez kullanıyor. Herkesin kobay olması diye  birşey söz konusu değil” dedi.
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi domuz gribi aşısının olası yan  etkileri izih izleme grubu oluştururken  Kayak Vakfı’nın domuz gribi için başlattığı ‘Öpme Beni Kampanyası’na ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan destek verdi. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği’nden (AGSD) yapılan açıklamaya göre AGSD ve Kayak Vakfı Başkanı Canip Karakuş, Başbakan’la birlikte Irak’a giden heyetteydi; bu sırada Erdoğan’a kampanyayı tanıttı ve Öpme Beni tişörtünü gösterdi; Başbakan destek vererek Karakuş’a teşekkür etti.