Milletvekili ezip kaçtı mı?

Milletvekili ezip kaçtı mı?
Milletvekili ezip kaçtı mı?

Suçlanan milletvekili Kadir Ural, dün DevletBahçeli?nin elini öpüyordu. Ölen Boz?un ailesi ise ?Hastaneye götürse olmaz mıydı? diye soruyor.

Mersin'de bir kişiye çarpıp kaçan kişinin MHP'li milletvekili Kadir Ural olduğu öne sürüldü. Aracında kan ve çarpma izleri olan Ural 'Çarpmadım, elbiselerinin üzerinden geçmiş olabilirim. Kaçmadım' dedi. Jandarma ise 'beş saat sonra biz bulduk' diyor

MERSİN - MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural’ın Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Limonlu beldesinde bir kişiye aracıyla çarpıp, 200 metre aracının altında sürükledikten sonra kaçtığı öne sürüldü. Jandarma olay yerinde bulunan tampon parçasının Ural’ın aracına ait olduğunu belirlerken kazada ölen kişinin yakınları şikâyetçi. Olay yerine kazadan sonra geldiğini öne süren Ural ise rahmetlinin elbiselerinin üzerinden geçmiş olabilirim. Ben kaçmadım” diyerek kendini savunuyor.
İki çocuk babası, asansör tamircisi  32 yaşındaki Hasan Boz Mersin’in Erdemli ilçesinde çarşamba günü sabaha karşı 03.00 sıralarında motosikletiyle ilerliyordu. Karanlıktı bir bisikletli ile çarpıştıktan sonra yolda düştü. Görgü tanıklarının ifadelerine göre hızla gelen bir araç Boz’a çarptı. Bu araç Boz’u 100 metre aracının altında sürükledikten sonra durmadı ve kaçtı. 

Tampondan bulundu
Olay yerine gelen jandarma ekipleri Boz’u cesedi ve bir otomobile ait kırık tampon parçası buldular. Jandarma ekipleri bu tampon parçasının Skoda Süper B marka bir araca ait olduğunu belirledi. Bu marka bir araç bir sokakta park halinde bulundu. Üzerinde kan ve çarpma izleri vardı. Araç sol ön camında TBMM 23’üncü Dönem Milletvekili Araç Kartı Kadir Ural yazı yazıyordu.” SavcılıkBoz’un kan lekeleri bulunan giysilerden ve vekil Ural’ın ön tamponundan alınan kan svabı ve doku ve bez parçasının incelemesinin yapılması için Ankara Polis Kriminal Laboratuvarı’na gönderildi.  
Mahkeme kararıyla kazanın olduğu yerde keşif de yapıldı. Keşif sırasında bisikletli üç genç de bulunarak, ölen Hasan Boz’un üzerinden sadece bir araç geçtiği yönünde bilgiler verdi.
MHP’li Kadir Ural dün TBMM’de partisinin grup toplantısındaydı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin elini öperken Bahçeli hiç tepki vermedi. 

Siyasi komplo savunması
Gazetecilerin sorularına yanıt veren Ural kendisini şöyle savundu: “Kişiye beyaz Doblo bir araç çarpmış. Olay yerinden kaza olduktan sonra geçtim. Savcılığa sözlü bilgi verdim. Yanımda danışmanım vardı. Aracın ön aşağı panjurunda hasar var. Büyük ihtimalle vatandaşın, rahmetlinin elbiseleri vardı yolun her tarafında. Onun üzerinden geçtim. Benim kaza ile ilgim budur.”
Ural Anadolu Ajansı’na da bir demeç verdi ve şöyle konuştu: Gece olduğu gibi ortalık karanlıktı ve bundan dolayı şahsın üzerinden geçmiş olabilirim ama geçmediğime inanıyorum. Aracım o gece jandarma ekiplerince incelendi. Yani iddia edildiği gibi kaçmadım. Olay yerinde ceset morga götürülene kadar bekledim. Olayı siyasi rakiplerimin provoke ettiğine inanıyorum.”
İlçe jandarma ekipleri ise kazanın ilk olduğu saatlerde otomobil sürücüsünün kimliğinin tespit edilemediğini, yapılan soruşturma neticesinde kazanın ardından 4.5-beş saat sonra sürücünün Kadir Ural olduğu yönünde bilgiye ulaşıldığını belirtti.
Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık da Ural’ın kaza anında alkollü olup olmadığı yönünde bilgi olmadığını ancak ölen Hasan Boz’un 169 promil alkollü olduğunun tespit edildiğini söyledi. Kıramık “Soruşturma sonrasında kusur veya hata Kadir Ural’daysa TBMM’ye dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili yazı gönderilecek” dedi.

Aile: Neden kaçtı?
Kazada ölen Hasan Boz’un ailesi ise isyan ediyor. Hasan Boz’un eşi Sümeyra Boz, “Eşimin ölümünden milletvekili Kadir Ural sorumludur. Yardım etmesi gereken milletvekilinin kaçmasını ona yakıştıramadık” dedi. Boz’un 14 yaşındaki oğlu Mustafa Boz ile 8 yaşındaki kızı Hatice Boz gözyaşlarına boğularak, “Bir hastaneye falan götürse olmaz mıydı?” diye sordu. (dha, aa, Radikal)