Milletvekili yeminini edemedi

MHP'de acılı gün

MHP'den İstanbul milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder, mazbatasını almak için yola çıkarken, trafik kazasında can verdi. Özönder'den sonraki sırada yer alan MHP'li aday milletvekili olabilir, gözler YSK'da.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, dün çok erken uyandı. Hazırlandı, eşiyle vedalaştı, aracına binerek yola çıktı. İstanbul uçağına binmek için Esenboğa Havalimanı'na doğru gidiyordu. Aracını çok hızlı kullanıyordu. Heyecanlıydı, çünkü en büyük hayallerinden biri gerçek olmuş, MHP'nin İstanbul listesinden milletvekili seçilmişti.
60 yaşındaydı. 1970'li yıllarda, şimdi öğretim üyesi olarak çalıştığı Hacettepe Üniversitesi'nin sosyoloji bölümünde öğrenciyken bile milliyetçi hareketin saflarında çalışıyordu. Öğrencilik yıllarında Ankara Ülkü Ocakları Birliği'nin kurucuları arasında yer aldı. Hacettepe Ülkü Ocağı kurucu başkanı oldu. Mezuniyet sonrası aynı bölümde akademik hayata başladı. Siyasetle bağı akademik çalışmaları yüzünden bazen gevşese de hiç kopmadı. Hacettepe'de görevliyken 1981 yılında Güney Kore'de Seul'deki Hankuk Üniversite'sine gitti. Burada iki yıl süreyle Türk kültürü ve tarihiyle ilgili dersler verdi. İngilizcenin yanısıra Koreceyi de öğrenmişti. 1992'de profesör oldu. Yine Hacettepe Üniversitesi'nde Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni kurdu. Siyasete yine ağırlık verdi.
Hayatında yeni sayfa açıldı ama...
MHP ile bağları zaten hiç kopmamıştı. Parti yönetiminden milletvekilliği teklifi geldiğinde hiç tereddüt etmedi. Artık İstanbul 3. bölgeden milletvekili adayıydı. Günlerce süren seçim çalışmalarında binlerce insanla tanışmış oy istemişti. Çok yorulmuştu ama değmişti. 22 Temmuz akşamı sandıklar açıldığında kendi hayatında da yeni bir sayfa açılmıştı. Bir yandan otomobilini sürerken bir yandan da bu yeni sayfayı nasıl dolduracağını düşünüyordu. Saate baktı, 07.30'a geliyordu. İstanbul'da eski İçişleri Bakanı Meral Akşener'le buluşacak, mazbatalarını birlikte alacaklardı. Gaza biraz daha bastı. Ne olduysa o zaman oldu ve Esenboğa yolunun altıncı kilometresinde aracının kontrolünü kaybetti. Otomobil orta refüjü geçti, karşı yönden gelen minibüse çarptı.
Minibüsü kullanan Erhan Gündoğmuş'un şans eseri burnu bile kanamadı. Yolcuları Murat Yılmaz, Aytekin Koç ve Uğur Gezin ise yaralandı. Kazayı görenler yardım etmek için Özönder'in aracının yanına koştu. Ancak aracın içinde sıkışan Özönder için yapılacak bir şey kalmamıştı. Kazanın olduğu noktadaki tabelada 'Lütfen yavaş gidiniz' yazıyordu. Kaza raporunun özü ise dört kelimeydi: "Kazanın nedeni aşırı hız".
Özönder'in ölümü hem MHP'deki hem de Hacettepe'deki arkadaşlarını üzüntüye boğdu. Yapı İşleri Müdürlüğü'nde çalışan İlhan Akman, Özönder'le 1976'da halkoyunları derneğinde tanıştıklarını belirterek, "O sırada bize çok emekleri geçti. Çok değerli bir şahsiyetti. Yıllar sonra Hacettepe Üniversitesi'ne geçtikten sonra kendisini burada buldum. Ölümü çok erken oldu. Kendisini anlatmaya fırsat bulamadı. Çok iyi bir insandı. Şu anda tam bir şok halindeyiz" dedi.
Yapıişleri Müdürülüğü'nde görev yapan Cavit Eroğlu da Özönder'in 'dünya tatlısı' bir insan olduğunu söyledi: "Hem üniversite için, hem de Türkiye çok büyük bir kayıp, Seçildiğini öğrendiğimizde 'Türkiye için tam isabet oldu' dedirtecek düzeyde bir insandı. Seçildikten sonra kendisiyle görüşmek istemiştik ama fırsat bulamadık. Anlaşılan cenazesini görecekmişiz. Çok üzgünüz."
Özdener'in, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Sosyoloji Bölümü'nden hem çalışma arkadaşı hem de eski öğrencisi olan Doç. Dr. Nilüfer Özcan'ın da gözü yaşlıydı: "Benim hocamdı. Uzun yıllar bölüm başkanlığımızı yaptı. Bizim için çok değerliydi. Devlete, millete çok yararlı bir insandı. İki gün önce geldi. Biz tebrike gidecekken, o yanımıza geldi. Çok mutluydu, çok huzurluydu."
Özönder'in ölümüne en çok üzülenlerden biri de Meral Akşener'di. Özönder'i seçim kampanyası sırasında tanıdığını belirten Akşener, "Bütün çalışma süremiz boyunca nezaketi, beyefendiliği, zarifliği, herkeste çok saygı uyandıran bir insandı. Gerçekten çok üzgünüm. Takdiri ilahi, yapacak bir şey yok. Dün konuşmuştuk. Bugün 11.00'de yetişebilirsek Seçim Kurulu'na beraber gelecektik, beraberce mazbatamızı alacaktık" diye konuştu. Eşinin ölüm haberini alır almaz geldiği hastanede gözyaşlarına boğulan Prof. Dr. Sema Barutçu Özönder'i yakınları ve partililer teselli etmeye çalıştı. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da hastanedeydi. Özönder için yarın MHP Genel Merkezi ve Hacettepe'de iki ayrı tören düzenlenecek. Özönder Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.