Milletvekiline bile esrar sattılar

Güzel dalganız var mı?

-Var abi.

-12,5 ne kadar? (gramı belirtiyor)

- 60 ama sana 50 olur abi.

- Fazla tohumlu olmasın, misafirlerim var, rezil olmayalım.

- Bizde dandik mal olmaz abi. Herkes geliyor, memnun oluyor.

İSTANBUL - Güzel dalganız var mı?
-Var abi.
-12,5 ne kadar? (gramı belirtiyor)
- 60 ama sana 50 olur abi.
- Fazla tohumlu olmasın, misafirlerim var, rezil olmayalım.
- Bizde dandik mal olmaz abi. Herkes geliyor, memnun oluyor.
Şifreli gibi görünen bu diyalogda 'abi' diye hitap edilen kişi AKP Balıkesir Milletvikili Turan Çömez. Konuştuğu kişiyse Gaziosmanpaşa'daki Sarıgöl Mahallesi'nde oturan 15-16 yaşlarında bir çocuk. 'Dalga' ise esrar demek. İstanbul'da uyuşturucuya ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu göstermek için Sarıgöl Mahallesi'ne giden Çömez, alışverişten sonra satıcıların yakalanmasını sağladı.
Aradığını ilk köşede buldu
İstanbul'un değişik semtlerinde oturan vatandaşların, uyuşturucu madde satışı konusunda şikâyette bulunmaları üzerine, bu konuda yaklaşık bir ay araştırma yaptığını söyleyen Çömez iddiaları yerinde araştırmak
üzere birkaç gün önce Ankara'dan İstanbul'a geldi ve Anadolu Ajansı'ndan bir muhabirle buluştu. Şapka, kaşkol ve gözlük takarak, gece yarısı özel bir otomobille daha önce de defalarca uyuşturucu yüzünden basında yer
alan Sarıgöl Mahallesi'ne giden Çömez, bir köşe başında bekleyen 15-16 yaşlarındaki çocuğun önünde durdu.
Haberin girişinde yer alan diyaloğun ardından yakındaki gecekondulardan birine giren çocuk, kısa bir süre sonra elinde gazete kâğıdına sarılı bir tutam esrarla otomobilin yanına geldi ve bunu Çömez'e verdi. Çocuğa 50 YTL uzatan Çömez, "Çarşafın var mı?" (esrarın sarıldığı kâğıt) diye sordu. "Var abi" diyen çocuk, tekrar aynı gecekonduya gidip bir miktar ince kâğıt getirdi. Çömez, "Aşağısı temiz mi?" (Sokağın aşağısında polis var mı?) diye sordu. Çocuk da "Temiz abi, sıkıntı olmaz" cevabını vererek arabanın yanından uzaklaştı. Sokağın aşağısına doğru gidildiğinde birkaç lüks otomobilin de bu bölgede uyuşturucu madde satın almak amacıyla beklediği görüldü. Otomobille mahalleden çıkış yapılırken "Buyur abi, ne istersin?" diyen çocuklar dikkat çekti.
Daha sonra Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giden Turhan Çömez, olayı anlatarak, satın aldığı esrarı polise teslim etti. Polisin isteği üzerine, bir sivil memurla aynı yere ikinci defa giden Çömez, aynı çocuktan 15 YTL karşılığında naylona sarılı bir tutam daha esrar satın alarak, satıcının belirlenmesini sağladı.
Turhan Çömez, Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl ve Bursa mahalleleri, Esenler'de Karabayır, Beyoğlu'nda Dolapdere ve Üsküdar Selamsız'ın uyuşturucunun yoğun olarak satıldığı yerler olduğunu öne sürdü. Çömez, "Uyuşturucuyla tanışma yaşı 12'ye düşmüş. Pek çok okul uyuşturucu tehdidi altında. Gaziosmanpaşa İlçe Emniyeti yüzlerce vakaya işlem yapmış. Dosyalara bakıldığında şüphelilerin neredeyse tamamının savcılıktan serbest bırakıldığı görülüyor" dedi. Bütün aileleri çocuklarına sahip çıkmaya çağırdı.
Ajan provokatörlük mü?
Yeni TCK'nın mimarlarından Doç. Dr. Adem Sözüer'se AKP'li milletvekili Çömez'in girişimi nedeniyle yargılanıp ceza görebileceğini söyledi.
Bütün vatandaşların suçları soruşturma makamlarına iletmekle yükümlü olduklarını belirten Sözüer şöyle dedi: "Ancak hiç kimse kendi başına alıcı kılığına girip böyle bir işe girişemez. Ancak soruşturma makamlarına haber verdikten, savcının iznini aldıktan sonra böyle bir durum olabilir. Görevi soruşturma makamlarına haber vermeksizin ajan provokatörlük yapmak değil. Böyle bir davranış cezai müeyyide gerektirebilir."