Milletvekilinin oğlu 'ailesinin' kararıyla öldürtülmüş

ANKARA - İşlendiği dönemde Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden bir cinayetin sır perdesi, 14 yıl sonra aralandı. Eski CHP Kırıkkale Milletvekili Osman Ceren’in oğlu Tacettin Ceren’in katil zanlısı olduğu bildirilen bir kişi, 14 yıl sonra yakalandı. Zanlı, cinayeti ‘aile kararıyla işlediğini’ söyledi.
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Tacettin Ceren’in 1995 yılında Ankara Dikmen’deki evinde silah ve bıçakla öldürülmesini araştıran Asayiş Şube  Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, katil zanlısı olarak 54 yaşındaki Demirhan Ç’yi gözaltına aldı.
Kırıkkale’de gözaltına alınan Demirhan Ç, Emniyet’te verdiği ifadesinde, Tacettin Ceren’i, Ceren’in amcası olan ve bir süre önce eceliyle hayatını kaybeden Fahrettin Ceren ile öldürdüğünü iddia etti. 

‘Ben vurdum, amcası bıçakladı’
Demirhan Ç, cinayeti Tacettin Ceren’in ailesinin kararıyla gerçekleştirdiklerini, olay günü Fahrettin Ceren, kendisi ve Tacettin Ceren’in birlikte alkol aldıklarını, Ceren’e silahla ateş ettiğini, amcası Fahrettin Ceren’in ise yaralı olan yeğenini bıçakladığını anlattığı öğrenildi. Demirhan Ç, Tacettin Ceren’i ‘sürekli alkol alarak anne ve babasına eziyet ettiği için’ öldürdüklerini öne sürdü.

Silahı Kızılırmak’a atmış
Türkiye Elektrik Kurumu’ndan emekli olduğu kaydedilen Demirhan Ç, eski milletvekili Osman Ceren’in de bir süre önce eceliyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Olaydan sonra cinayette kullandığı silahı Kızılırmak’a attığını kaydeden Demirhan Ç’nin evinde yapılan aramada, başka bir ruhsatsız silah ele geçirildi. Zanlı, mahkemeye sevk edildi. (aa)