Milletvekilleri de eylem çağrısı yaptı

Homeros'un İlyada'sında 'binpınarlı İda' olarak geçen ve halen çevresindeki 1.5 milyon insanın su, oksijen ve gelecek umudu olan Kaz Dağları'nın 250 ton altın için altüst edilmesine, bölge milletvekilleri de karşı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Homeros'un İlyada'sında 'binpınarlı İda' olarak geçen ve halen çevresindeki 1.5 milyon insanın su, oksijen ve gelecek umudu olan Kaz Dağları'nın 250 ton altın için altüst edilmesine, bölge milletvekilleri de karşı.
CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, 1.5 milyon insanı doğrudan ilgilendiren konunun etrafını çevreleyen karanlıktan şikâyetçi: "Yazılı soru önergesi vermemize rağmen bölgedeki altın aramaları hakkında resmi bilgi alamadık. Gayriresmi bilgilere göre şu an altı şirket arama faaliyeti yürütüyor. Burası bir oksijen deposu. Ciddi turizm yatırımları yapılıyor. Önemli bir zeytin üretim bölgesi. Bölge, birkaç şirketin çıkarlarına heba edilmemeli. İktidar muhalefet ayrımı yapmadan tüm bölge milletvekillerini, Kaz Dağları'nın korunması için yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin başlattığı mücadeleye katılmaya davet ediyorum."
DSP'li Hüseyin Pazarcı da "Altın üretimi, sadece havayı değil, toprağın temel niteliklerini de değiştirecek. Altının getirisi hesaplansa dahi götürüsünü birlikte hesaplamak lazım. Salt maden çıkarılacak diye
siz bütün bir bölgeyi yoksul hale getirirseniz bu olmaz" dedi.