'Milletvekilleri sendikaları hedef aldı'

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'ndeki kadrolaşma iddialarını araştırmak üzere kurulan komisyona bilgi veren Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev-Sağlık-İş) Genel Başkanı Doğan Halis...

ANKARA - Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'ndeki kadrolaşma iddialarını araştırmak üzere kurulan komisyona bilgi veren Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev-Sağlık-İş) Genel Başkanı Doğan Halis, bazı sendikaların, iktidarın üniversiteleri ablukaya alma çabasını fırsat gördüğünü ve ikinci Van olayı yaratılmak istendiğini savundu. Halis, TBMM Araştırma Komisyonu üyesi bazı milletvekillerinin, işçilerin DİSK üyeliğini sorguladığını, Sağlık-İş Sendikası'na geçmeleri için baskı yaptığını iddia etti.
Halis, dün komisyona, üniversitedeki 138 sağlık çalışanını temsil eden yetkili tek sendika olduklarını belirterek, Türk-İş'e bağlı Sağlık-İş Sendikası'nın, kendilerini sendikal özgürlüğü engellemek ve DİSK dışındaki sendikalara üyeliği önlemekle suçladığını, bunların gerçek dışı olduğunu söyledi.
Komisyona suçlama
Komisyon üyesi bazı milletvekillerinin, çalışanları çağırıp, Sağlık-İş Sendikası'na geçmeleri için baskı yaptığını da belirten Halis, "Bu sendikal özgürlüğün ihlalidir" dedi.
Üniversite için karalama kampanyası yürütüldüğünü de belirten Halis, "İkinci bir Van olayı yaratılmak isteniyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7647887647880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.