Milletvekillerine 'başkan' by-pass'ı

Milletvekillerine 'başkan' by-pass'ı
Milletvekillerine 'başkan' by-pass'ı

Başka adayı belirlemede milletvekillerini yetersiz bulan AK Parti, seçimi merkezden yapacak.

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti Genel Merkezi, belediye başkan adaylarını belirlemede milletvekillerini ‘üstü örtülü’ by-pass etme kararı aldı. Milletvekillerinin teşkilatın nabzını tutmada yetersiz kaldığını belirten kaynaklar, “Özellikle 2009’da yapılan yerel seçimlerde milletvekilleri adayların belirlenmesinde doğru kılavuzluk yapamadı. Kazanılması mümkün bazı belediyeler bu nedenle kaybedildi” ifadesini kullanıyor. Özellikle Alevilerin yaşadığı yerlerde Alevi aday bulmakta zorlanan AK Parti’nin CHP ’nin kalesi sayılan Çankaya’da Alevi aday göstermek için çalıştığı ifade edildi. Öte yandan ANAP’ın eski genel başkanlarından Ali Talip Özdemir’in Bakırköy Belediye Başkanlığı için dirsek temasında olduğu belirtildi.

‘Kâğıt üstünde’ işleyecek

AK Parti’de 16 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekillerinden oluşturulan ekipler hafta sonundan itibaren büyükşehirlere giderek temayül yoklamalarını yapacak. Her grupta MYK üyesi bir başkanın yanında kadın ve gençlik kollarından iki, bir milletvekili ve bir de MKYK üyesi bulunacak. Temayül yoklamalarının sonuçları 1-3 Kasım tarihlerinde Kızılcahamam’da yapılacak istişare toplantısında değerlendirilecek. Milletvekilleri de burada dinlenecek. AK Parti kaynakları önceki yerel seçimlerde adayların belirlenmesinde milletvekillerinin aktif rol aldığını, ancak bundan beklenen olumlu sonucun alınamadığını ifade ettiler. Kaynaklar milletvekillerinin teşkilatın nabzını tutmada yetersiz kaldığını belirtti.
Ankara’ya yine Gökçek Ankara’da parti içinden itirazlar olmasına rağmen Belediye Başkanı Melih Gökçek ile İstanbul’da ise Kadir Topbaş’ın yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bursa’da da mevcut başkan Recep Altepe’nin yeniden aday gösterileceği kaydediliyor. İsmi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Hayırlı olsun” dediği ifade edilirken, Erdoğan’ın espri mi yaptığı, yoksa bunun ‘aday ol’ mesajı mı olduğu bir soru işareti.

Kaybederek kazanmak

Kaynaklar AK Parti’nin İzmir’de kazanma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtirken, partinin asıl stratejisinin oylarını arttırmak olduğunu kaydettiler. AK Parti Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’nun ismi Adana’ya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ismi de Şanlıurfa’ya geçiyor. 3 ile 7 bakanın aday yapılacağını belirten kaynaklar, kabine revizyonu için ise aralık ayını dile getiriyorlar. Kaynaklar, Mardin ve Diyarbakır için ‘umutlu’ konuşmazken Van’ın durumunun ‘kritik’ olduğunu ifade ediyor. Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından ‘kazanılabilecek yerdeki’ bazı belediyelerde başörtülü kadın aday gösterileceği belirtildi. Başbakan Erdoğan da teşkilata kadın ve genç adaylar konusunda da özel bir mesaj verdi.