Milletvekillerine çifte müjde

Meclis Başkanlık Divanı'ndan dün milletvekillerine iki müjde çıktı. Divan, milletvekillerinin cep telefonu faturasının da kendilerine ayrılan iki maaşlık limit kapsamında ödenmesini kararlaştırırken, İş Bankası'nın...

ANKARA - Meclis Başkanlık Divanı'ndan dün milletvekillerine iki müjde çıktı. Divan, milletvekillerinin cep telefonu faturasının da kendilerine ayrılan iki maaşlık limit kapsamında ödenmesini kararlaştırırken, İş Bankası'nın vekillere dizüstü bilgisayar dağıtma önerisini de kabul etti.
Başkanlık Divanı dün Köksal Toptan başkanlığında, 2008 bütçe teklifini görüştü. Bütçe 419 milyon 417 bin YTL olarak hesaplandı, Meclis'e altı yeni araç alınması öngörüldü. Meclis'in bir zırhlı makam aracı edinmesi, itfaiye ekibine de yeni bir söndürme aracı alınması kabul edildi.
Toplantıda CHP'li İdare Amiri Ahmet Küçük, daha çok cep telefonlarıyla görüşme yaptıklarını, sekreterlerin de konferans yoluyla kendilerine sürekli cep telefonları bağladığını ve faturaların yükseldiğini söyledi. Küçük, bu nedenle milletvekillerine ayrılan yıllık iki maaş tutarındaki telefon ödeneğinin içine cep telefonlarının da alınmasını önerdi. Öneri, bir tek cep telefonunun faturasının ödenmesi koşuluyla kabul edildi. Buna göre milletvekillerinin TBMM'deki iki makam telefonuyla yaptığı görüşmelere ek olarak bir cep telefonun faturası da yıllık iki maaşlık ödenekten karşılanacak. Milletvekili maaşları 8 bin YTL civarında, telefon ödenekleri de 16 bin YTL'yi bulacak.
Toplantıda milletvekili maaşlarının yatırıldığı Türkiye İş Bankası'nın milletvekillerine yeniden dizüstü bilgisayar dağıtma önerisi de benimsendi. İş Bankası geçen dönemde de maaşların kendilerine yatırılması karşılığında bilgisayar dağıtmış, ayrıca Meclis'e makam araçları almıştı. Bu durumda 150 milletvekili ikinci kez laptop sahibi olacak.
Toplantıda, AKP'li İdare Amiri Hüsrev Kutlu'nun, eski TBMM başkanlarına tahsis edilen araçların eski olması dolayısıyla yenilenmesi önerisine ise Toptan karşı çıktı. Eski başkanlar Hikmet Çetin, Yıldırım Akbulut, Ömer İzgi, Mustafa Kalemli ve İsmet Sezgin'de 450 bin kilometre yol yapmış 2000 model arabalar bulunduğunu anımsatan Kutlu, masraf gerektiren bu araçların yenilenmesini ya da araç tahsisinden vazgeçilmesini istedi.
Toplantıda, AKP'li bir kâtip üye TBMM giriş kapısında polislerin kendilerine 'lakayt' davrandığını belirtti. TBMM'ye girişi sırasında polislerin birden alarma geçip bir aracı selamladığını gördüğünü belirten bu üye soruşturduğunda aracın Meclis'te bir emniyet müdür yardımcısına ait olduğunu öğrendiğini söyledi ve "Ama bize karşı son derece lakayt davranıyorlar" dedi.
Sakık: Neyse ayrım yok!
Bunun üzerine İdare Amiri DTP'li Sırrı Sakık, "Bunu öğrendiğime memnun oldum. Çünkü yalnızca bize karşı yapıldığını sanıyordum" diyerek üyeleri güldürdü. Toptan bu durumu düzelteceğini söyledi.