'Milli çıkar'a hareket alanı

AKP, Anayasa değişikliği için harekete geçti. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun hazırladığı 52 maddelik değişiklik paketi üzerinde çalışma başlatan AKP...

ANKARA - AKP, Anayasa değişikliği için harekete geçti. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun hazırladığı 52 maddelik değişiklik paketi üzerinde çalışma başlatan AKP, hükümete yurtdışına asker gönderme ve yabancı askerleri ülke topraklarına kabul etme yetkisi veren maddeyi genişletiyor. Halihazırda Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşların kararları doğrultusunda kullanılan bu yetki, AKP'nin istediği değişiklik gerçekleşirse, "Milli çıkarların gerektirdiği hallerde" de hükümet tarafından kullanılacak.
Önceki gece toplanan AKP Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK), Burhan Kuzu'nun hazırladığı metinle toplumun çeşitli kesimlerinden gelen talepler dikkate alınarak bir çalışma başlatılması ve toplumsal uzlaşmanın sağlanması konusunda karar alındı. Dün de Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Burhan Kuzu ve AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin ile uzun bir toplantı yaparak, değişiklik teklifi üzerindeki çalışmalara başladı.
2006'ya yetişebilir
İlk günkü toplantı hakkında bilgi veren Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, ikinci toplantıyı 29 Ağustos'ta yapacaklarını, ağustos sonuna kadar bir taslak metin ortaya çıkaracaklarını söyledi. Kuzu'nun hazırladığı 52 maddelik paketten daha dar kapsamlı olması beklenen taslağın önce AKP yetkili kurullarında ele alınacağını ifade eden Ergin, daha sonra bu metnin muhalefet partileriyle sivil toplum örgütlerinin değerlendirmesine sunulacağını belirtti. Ergin, süreç sağlıklı işlerse Anayasa değişikliğinin bu yılın sonuna kadar gerçekleştirilebileceğini ifade etti.
Bunlar değişebilir
Ergin'in verdiği bilgilere göre, Anayasa değişiklik paketine ilişkin dünkü toplantıda ele alınan başlıca maddeler şunlar:
Seçilme: Milletvekili seçilme yaşı 30'dan 25'e çekilecek.
Milletvekili yemini: İçeriği değişmemek şartıyla, milletvekili yemini daha anlaşılabilir ve telaffuz edilmesi daha kolay bir hale getirilecek.
Asker gönderme: Meclis'ten izin almaksızın yurtdışına asker gönderme veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisini düzenleyen Anayasa'nın 92'nci maddesindeki, "Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde" ibaresinden sonra gelmek üzere, "ulusal çıkarların zorunlu kıldığı hallerde" ibaresi eklenecek. Halihazırda "milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde" ifadesine dayanarak, BM kararı olan hallerde TBMM onayı olmaksızın bu yetki hükümet tarafından kullanılabiliyor. AKP hükümeti, BM'nin terörle mücadele konusundaki kararı çerçevesinde koalisyon güçlerinin İncirlik'i kullanmasına TBMM onayı olmaksızın izin vermişti.
Türkiye milletvekilliği
100 Türkiye milletvekili: Küçük partilerin de Meclis'te temsilini sağlamak amacıyla 550 milletvekilinden 100'ü Türkiye milletvekilliğine ayrılacak. 450 milletvekilinin dağılımı mevcut sistemdeki gibi olacak. Kalan 100 milletvekili aldıkları oy oranına göre diğer partiler arasında dağıtılacak. Kesinleşmemekle birlikte seçim barajının yüzde 10'dan 5'e çekilmesi de gündemde.
Dokunulmazlık: Milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa'nın 83. maddesi değiştirilecek. Bu çerçevede, bürokratların yargılanmalarını zorlaştıran düzenlemelerin de kaldırılması tartışılıyor.
Memur hakları: Memurların toplu iş sözleşmesi ve grev hakkı ile işverenin lokavt hakkını düzenleyen 53 ve 54. maddeler üzerinde, grev hakkını da kapsayacak şekilde çalışma yürütülecek.
Kamu denetçiliği: Türkiye Kamu Denetçisi (ombudsman) seçimi için gereken anayasal altyapı hazırlanacak.'YAŞ için özel çalışma yok'
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarına yargı yolunu açacak Anayasa değişikliğinin de pakette yer alabileceğini ve gerekirse referandumu göze alabileceklerini söylese de AKP'de bu konuda kesin bir görüş oluşmadı. AKP yönetimi "YAŞ kararlarıyla ilgili özel bir çalışmamız yok. Pakette yer alıp almayacağı konusu önümüzdeki günlerde belli olur" dedi.
AKP'nin bu konudaki görüşünün kamuoyundan gelecek tepkilere göre şekillenmesi bekleniyor.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, YAŞ kararlarının ön plana çıkmasını doğru bulmadıklarını belirtirken, bu yöndeki düzenlemenin, 21'inci dönem parlamentosundaki siyasi partiler arasında oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde mutabık kaldığı maddeler arasında yer aldığını söyledi.
Cumhurbaşkanı yetkisi
Pakette Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin daraltılmasına ilişkin hükümler de yer alırken, Ergin, dünkü toplantıda bu konuya girmediklerini belirterek, "Tam orada kaldık. Yani kapısına kadar geldik" diye espri yaptı.


    http://www.radikal.com.tr/7544527544520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.