Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan AYM kararı açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan AYM kararı açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan AYM kararı açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerini kapatılması ile ilgili verdiği karara ilişkin konuştu. Avcı, "Gerekçeli karar gelsin ne yapacağımıza karar vereceğiz" dedi.

RADİKAL-Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerini kapatılması ile ilgili verdiği karara ilişkin sorularını yanıtladı. Milli Eğitim Bakanlığı  Avcı, "AYM'nin gerekçeli, gerekçesiz kararı bize ulaşmış değil. Birtakım duyumlar dile getiriliyor, pek çok spekülasyonlar yapılıyor. 7 maddeden hangileri, hangi gerekçeyle iptal edildiği ortaya çıkmadan yapılacak her yorum spekülasyon olur. Mahkeme süreciyle ilgili bir açıklama yapmadık. Gerekçeli karar açıklansın Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yapmamız gerektiğini açıklarız" dedi. 

BU KARARI BEKLEMİYORDUM

Bakan Avcı şunları söyledi: "Bu kararı beklemiyordum. Bu dava bir yılı aşkın süre önce açıldı. Yürütmeyi durdurma talebi de vardı. Mahkeme o tarihte yürütmeyi durdurmayı reddetti. Bir yıl önce yürütmeyi durdurmayı reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle ne değişti de şimdi reddetti. Biz dönüşüm sürecini sektörü ayrıntılı istişare toplantıları yaparak yürüttük. Bu aşamada asıl dikkat etmemiz gereken öğrenci ve velilerimizdir. Müsterih olsunlar, karar ne olursa olsun çocuklarımızı, gençlerimizi ortada bırakmayız.Öğrencilerimize okullarda öğretmenlerimiz tarafından takviye kursları verildi geçen yıl. Bu yıl daha da arttırılarak takviye kursları verilmeye devam edilecek.  Bu konuyu daha da yaygınlaştırarak devam ettireceğiz.Öğrenci ve velilerin ben nereden takviye kurs alacağım diye bir endişeyi taşımaması gerekir.İstişare süreci devam edecektir. Yine sektör temsilcileri ile istişareli götürürüz. MEB ile uyumlu çalışan sektör temsilcilerinin endişe etmesine gerek yok.

850 DERSHANENİN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANDI

İptal gerekçesi eğer mevzuatta geçmişte var olan dershane kavramı yasada olmayacağına göre gri bölge oluşturuluyor demektir. Bu düzenleme de MEB’e düşer. Şu anda farklı kanallarda bu konuda söylenenler genel duyumlar üzerinden yapılan spekülasyonlardır. Şu ana kadar 850 dershanenin dönüşümü tamamlandı. "