Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak

Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak
Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" dedi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki gün Yozgat’ta katıldığı bir toplantıdaki ifadelerinin okullara kayıt sırasında velilerden para alınabileceği yönünde yansımasına tepki göstererek, "Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" dedi.

Avcı, gazetelerde kayıt parasına ilişkin kendi açıklamaları üzerinden yer alan haberlere açıklık getirmek için eğitim muhabirleriyle makamında bir araya geldi. Yozgat’ta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile yaptığı görüşmede, Ticaret Borsası Başkanının torunun okulunda lavabo olmadığından şikayet etmesi üzerine, bu tür eksiklikleri gidermenin Milli Eğitim Bakanlığı 'nın sorumluğunda olduğunu ama STK'ların da katkıda bulunmasının yarar kazandıracağını söylediğini kaydeden Avcı, kayıt dönemlerinde velilerden para alınmasına ilişkin bir değerlendirmesi olmadığını vurguladı. Okullarda kayıt dönemlerinde ‘herhangi bir ad altında para alınmamasına’ ilişkin yönetmelik ve genelge hükümleri bulunduğunu anımsatan Avcı, "Kayıt kabul dönemlerinde ve diploma verilirken kesinlikle 'gönüllülük' adı altında bile velilerden bağış, aidat talep edilmeyecek. Bu yönetmelik yürürlüktedir. Herhangi bir ad altında okul aile birlikleri velileri düzenli aidat ödeme gibi icbar edici kararlar alamayacaklardır" dedi.

Avcı, bunun dışında, o da kayıt dönemlerinde olmamak şartıyla STK'ların, hayırseverlerin, hali vakti yerinde olan velilerin eğitim kurumlarına okullara yapacakları bağışları memnuniyetle karşılayacaklarını ve teşvik ettiklerini söyledi.