Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak

Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak
Milli Eğitim Bakanı: Kesinlikle kayıt parası alınmayacak
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" dedi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki gün Yozgat’ta katıldığı bir toplantıdaki ifadelerinin okullara kayıt sırasında velilerden para alınabileceği yönünde yansımasına tepki göstererek, "Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" dedi.

Avcı, gazetelerde kayıt parasına ilişkin kendi açıklamaları üzerinden yer alan haberlere açıklık getirmek için eğitim muhabirleriyle makamında bir araya geldi. Yozgat’ta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile yaptığı görüşmede, Ticaret Borsası Başkanının torunun okulunda lavabo olmadığından şikayet etmesi üzerine, bu tür eksiklikleri gidermenin Milli Eğitim Bakanlığı 'nın sorumluğunda olduğunu ama STK'ların da katkıda bulunmasının yarar kazandıracağını söylediğini kaydeden Avcı, kayıt dönemlerinde velilerden para alınmasına ilişkin bir değerlendirmesi olmadığını vurguladı. Okullarda kayıt dönemlerinde ‘herhangi bir ad altında para alınmamasına’ ilişkin yönetmelik ve genelge hükümleri bulunduğunu anımsatan Avcı, "Kayıt kabul dönemlerinde ve diploma verilirken kesinlikle 'gönüllülük' adı altında bile velilerden bağış, aidat talep edilmeyecek. Bu yönetmelik yürürlüktedir. Herhangi bir ad altında okul aile birlikleri velileri düzenli aidat ödeme gibi icbar edici kararlar alamayacaklardır" dedi.

Avcı, bunun dışında, o da kayıt dönemlerinde olmamak şartıyla STK'ların, hayırseverlerin, hali vakti yerinde olan velilerin eğitim kurumlarına okullara yapacakları bağışları memnuniyetle karşılayacaklarını ve teşvik ettiklerini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/113271211327127

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kayıt parası - user678387

  ana okulu kayıt parası alınmayacak deniyor fakat önden 300 lira isteniyor. diğer kırtasiye ve yemek masrafını da hesaplarsak özel ana okulu fiyatı ile aynı miktara geliyorda geçiyor bile hem çocukları ana sınıfına gönderin diyorlar hemde fazla para isteniyor masrafları görünce vazgeçiyoruz.buna bir çözüm bulunsun en azından önden alınan kayıt parası alınmasın.

  . - karlıkayın

  sene 1990 ben ilkokula giderken "aidat" adı altında para toplanırdı.vermeyen olunca,müd yardımcısı sınıflara gelir bizi tehdit ederdi.vermeyenlere disiplin cezası verilecek,sınavlara alınmayacak,beden dersinden geçirilmeyecek vs vs.daha o yaşta bu dengesiz insanlarla yüzgöz oluyorsunuz.sene 2013,23 sene sonra bir şey değişmedi.aidat oldu bağış-kayıt parası.şimdi gidin çocuğunuzu kaydettirin,verecekleri cevap çok hoş "işine gelirse,sen gidersen başkasını kayıt ederim,çocuğun açıkta kalır"..

  AKİL ADAMLKAR ÜLKESİ - kartopu_

  okullarda kayıt parası yok ama girişimci okul var. 1. okullar halı saha işletiyor. 2. okullardan aidat (yenilerde adı değiştirilip bağış oldu)toplanmakta veliler ve öğretmenler ZORLANMAKTA.3.okul bahçeleri otopark olarak kiralanabilmekte. 4. okul faaliyetlerinde okul servisiyle gitmek zorunlu! servisler istediği fiyatı dayatmakta ve okullar da pay almakta (tam mafya yöntemi)5.hafta sonları okullarda verilen derslere ödenen ücretlerin sadece yüzde altmışı öğretmene ödenir, kalanı milli eğitim ve okul yönetimi alır6.okullar her yıl bir iki kez kermes düzenler çekiliş bileti satar on binlerce liralık kazanç elde edilir. öte yandan okuıllarda artık hizmetli kadrosu yoktur, temizlik şirketlerinden taşeron işçi alınır. bun ların paraları bu yollarla ödenir. devlet okullara kuruş vermez. pekiyi ödenenen vergilere ne olur?millet vekillerine başkanlık ULUFESİ DAĞITILIR.Yalakalara zırhlı arabalar alınır. makam araçlarının benzinin onun bunun yurt dışı gezileri ödenir.teleferikle çıkılan LÜKÜS CAMİLER inşa edilip avrupanın en büyük camisine sahip olmakla övünülür.ey muhammedin ümmeti yalana ve aptal yerine koyulmaya doymadın mı?

  HayıT Parası.. - tirej21

  okula kayıtlarda zengin fakir farketmeden herkesten bağış adı altında tehditvari bir şekilde para isteniyor..Bunu artık herkes biliyor kimi kandırıyor bunlar..Çıkıp ekonominize iyi,kişi başı yıllık gelire bilmem ne kadar fahiş fiyat sallamayı biliyorsunuz..Halktan alınan vergilerle altınıza zrhlı son model arabalar atmayı da biliyorsunuz.Şimdi neyin hayrından bahsediyorsunuz?

  xxx - Buenasivassc

  gelirimin yarısından fazlasını doğrudan ya da dolaylı vergi olarak devlete veriyorum. karşılığında en temel insan hakkı olan eğitimi alamıyorum. çünkü bu insanlar yönetici.

  Sistem yapa boza geldi bu hale! - amaurot

  Velilerin dersanelere neden çuvalla para yatırdıklarının elzemle sorgulanması gerek! Dersanelere verilen paranın okullara "hayır" diye verilmemesi gayet anlamlıdır! Sene be sene nasıl bir eğitim sistemiyle öğrenci yetiştirileceğinde bile bi uzlaşı sağlanamamış! Sistem aksak! sistem Metropol kaldırımları gibi yap-boz'a dönüştürüldüğü için aksak! Ne çektiniz be şu eğitim sisteminden, sağlık sisteminden... Sistemlerden!

  vergiler herhalde az geliyor - kizil1984

  millet deli gibi vergi ödüyor hala ne "hayır" parasından bahsediyorsunuz, ayıp ayıp vergiler az mı geliyor