Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Eğitimde mizah kullanılabilir


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Eğitimde mizah kullanılabilir

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Eğitimde mizah kullanılabilir
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mizahın ve türkülerin Değerler Eğitimi'nde kullanılabileceğini, değerlerin bu sayede daha kolay anlatılabileceğini söyledi.


ANTALYA - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Antalya'da düzenlenen Uluslararası Değerler Eğitimi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, mizahın ve türkülerin Değerler Eğitimi'nde kullanılabileceğini, değerlerin bu sayede daha kolay anlatılabileceğini söyledi.

Bakan Avcı, Antalya Dedeman Otel'de düzenlenen Uluslararası Değerler Eğitimi Sempozyumu'nun açılışına katıldı. İlk kez Antalya'da başlatılan ve Türkiye 'de 22 ilin örnek aldığı Değerler Eğitimi'nin konuşulduğu toplantıya Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler de katıldı.

MİNİK ELİF'E HEDİYE
Sempozyumun açılışında Değerler Eğitimi'ne ilişkin sinevizyon gösterisi sunulurken, Aksu- Çalkaya 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencisi Elif Çukurkaya İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu. Antalya genelinde düzenlenen İstiklal Marşı Okuma Yarışması'nda birinci olan Elif'i kutlayan Bakan Nabi Avcı, kendisine MP3 çalar hediye etti.

ESPRİLERİ DİKKAT ÇEKTİ
Değerler Eğitimi Sempozyumu'nun açılışını yapan Bakan Avcı'nın esprileri dikkat çekti. Konuşmasına, "Ne zaman böyle bir konuşma yapmaya çıksam bir ikilemle karşı karşıya kalıyorum. Bir hazırlanmış konuşmam oluyor yazılı, bir de 'Sen olsan bu konuşmayı sonuna kadar sabırla dinler miydin?' diye düşünüp, içinden geldiği gibi kısa da olsa daha doğaçlama bir konuşma yapma tereddüdünü yaşıyorum. Şimdi de aynı tereddüt içindeyim. Şimdi konuşmayı okuyalım" dedi.

DEĞERLER ANLATILMALI
Değerler Eğitimi'nde yapılan çalışmalar kapsamında mizahın, halk deyişlerinin ve türkülerin de kullanılabileceğini belirten Bakan Avcı, "Bu çalışmanın bundan sonraki aşamalarında acaba iki öğeye daha fazla yer verebilir miyiz diye düşünüyorum. Biri Değerler Eğitimi'nde mizaha daha fazla yer vermek iyi olur gibi geliyor bana, Çünkü geleneksel kültürümüzde değerler eğitiminde, değer aktarımında mizahın oynadığı rolü hepimiz biliyoruz. Özellikle halk deyişlerini, çocuklarımızı türküleri öğretirken hangi değerleri konuştuğumuzu anlatmamız daha kolay olur" diye konuştu.

PİR SULTAN'IN DEYİŞİ
Bakan Avcı espri ile başladığı konuşmasını yine espri ile sonlandırırken, "Ben Elif kızımız kadar yetenekli değilim, 10 kıtayı ezbere okuyacak kadar. Hemen internetten Pir Sultan Abdal'ın bir deyişini buldum konuşmamı onula tamamlamak istiyorum" ifadelerini kullandı. Pir Sultan'ın 'Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim' deyişini okuyan Bakan Avcı'ya konuşmasının ardından Vali Ahmet Altıparmak tarafından plaket verildi.

DHA -ANTALYA

 


  http://www.radikal.com.tr/113527511352751

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EĞİTİM - HARAYDIN

  Adam olmanın şartı eğitim çıtasıdır. Dünyanın neresinde 8 yıl devam eden eğitim vardır? Sayın bakan şu duruma el atın. Devamlı eğitim en az 10 hatta 11 yıl olmalı ondan sonra açık öğretime geçmek isteyen geçmeli. Kızları karma eğitime göndermeyenlere rüşvet vererek kalkınma olmaz. Kızlarını karma eğitime göndermeyenlere kızmeslek ve kız imam hatip alternatifi var. Açık her ilçeye bir tane çok programlı kızmeslek ve kız imam hatip lisesi bir tane bile göndermeyen kalmasın. 10 köyü birleştirerek kırsal belediye yapın açın ortasına bir çok programlı kızmeslek ve kız imam hatip göndermeyen kalmasın. Bu programlarda dersleri sıkılaştırın, 40 dakika ders 5 dk teneffüs okul 4 saat olsun kızların diğer işlerine de zamanları kalsın. Bırakın başka işleri eğitim çıtasını yerde sürünmekten kaldırın. Her büyük ilçeye birer üniversite kurun. Her ile rekabet için iki üniversite kurun. Zorunlu eğitim sigortası getirin, eğitime yeni kaynak bulun.