Milli Eğitim Bakanlığı kasap yetiştirecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban bayramında yaşanması muhtemel kasap sıkıntısını gidermek için, Milli Eğitim Bakanlığı'yla protokol imzaladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı'nda, herkesin kurbanını bayramın birinci gününde kestirmek istemesi dolayısıyla yaşanan kasap sıkıntısını gidermek için, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, gönüllü ve yetenekli kişileri kasap olarak yetiştireceğini bildirdi.
Bardakoğlu'nun imzasıyla yayınlanan Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu'nun kararında, kasap sıkıntısının giderilmesi amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 'Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursu' protokolü imzalandığı kaydedildi. Protokole göre, MEB Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezleri'nde Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca açılacak eğitim kurslarına, yetenekli ve gönüllü kişiler katılabilecek. Kurs Bitirme Belgesi olmayanlar, kurban kesemeyecek. Ruhsatlı ve çalışma izni bulunan mezbaha ve kombinaların yanı sıra ihtiyacı karşılamak üzere pazarlar, boş alanlar, otoparklar gibi alanların değerlendirilmesi yapılarak, ihtiyaç duyulan seyyar veya prefabrike kurban satış ve kesim yerleri belirlenecek.

DİN GÖREVLİSİ VE VETERİNER HEKİM DENETİMİ

Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, kurbanlar, belirtilen kesim yerlerinde, komisyonun belirlediği ücret karşılığında, görevli kasap tarafından, din görevlisi ve veteriner hekim denetiminde kesilecek. Kendi mülk ve bahçelerinde kurbanlarını kesmek isteyenlere de, çevre ve insan sağlığına uygun olmak koşuluyla izin verilecek.
Gerçek ve tüzel kişiler, yönetmelik ve genelge hükümlerine uyarak, bizzat veya vekalet yoluyla kurban kesebilecek. Bu kesimlerin denetimi ise ilçe kurban kesim komisyonlarınca yapılacak. Belirlenen kurban kesim yerleri ve köyler dışında; park, cadde, sokak, meydan, yol gibi kamuya açık yerlerde kurban kesimi yapılamayacak. Türk Hava Kurumu dışında hiçbir kişi veya kuruluşun kurban derisi ve bağırsak toplamasına da izin verilmeyecek. Komisyon tarafından belirtilen şartlara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacak.