Milli Eğitim Bakanlığı 'Sarı Gelin' belgeselinin dağıtımını durdurdu

Milli Eğitim Bakanlığı 'Sarı gelin' belgeselinin okullarda öğrencilere izlettirilmesi konusunda açıklama yaptı: Biz tarih öğretmenleri için gönderdik, öğrencilere izletilmiş


ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ermeni soykırımı iddialarına karşı Türk tezini savunan ve Ermeni çetelerinin Türk köylerini yaktığını, insanları öldürdüğünü anlatan ‘Sarı Gelin’ belgeselini okullara dağıtmayı durdurdu. MEB belgeselin doğrudan ders aracı olarak değil, yardımcı eğitim materyali olarak öğretmenlerin yararlanabilmeleri için ilgili birimlere gönderildiğini açıkladı.
‘Sarı Gelin-Ermeni Sorununun İçyüzü’ isimli belgeselin MEB tarafından okullara dağıtılarak öğrencilere izlettirilmesi tepkilere neden olmuştu. Türkiye’de yaşayan yaklaşık 500 Ermeni yurttaş Başbakan Erdoğan’a açık mektup yazarak ‘Belgeselin en azından Ermeni okullarında izletilmemesini’ istemişti. Dün Radikal’de ‘Ermeni Yurttaşların Başbakan’dan ricası var’ başlığıyla yayımlanan haberde anlatılan mektupta şunlar ifade edilmişti: “Söz konusu belgeselin konuyu ele alış şekillerine bakıldığında, tarihi konularda bilgi sağlamak yerine şiddet ve ayrımcılık söylemlerini körükleyerek kin ve nefret duygularını geliştireceği, toplumda zaten var olan Ermeni düşmanlığını artıracağı kesindir. En azından Ermeni çocuklarının bu DVD’leri izlerken duyacakları eziklik, suçluluk ve dışlanmışlıktan kurtarılması için Ermeni okullarında gösterilmesinin engellenmesini, devlet okullarında okuyan Ermeni öğrencilerin izlemekten muaf tutulmalarını rica ederiz.”
Dün Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu belgeselin incelenmesi sonucunda ‘Belgeselin gerçeklerin anlaşılmasına yardımcı olabileceği görüşüne varıldığı’ vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Asılsız soykırım iddialarının zaman zaman Ermeni diasporası ve bazı lobiler tarafından yoğunlaştırılması üzerine konunun tarihi boyutuna değinen bu belgesel, eğitim materyali olarak 2008 yılı içinde tarih öğretmenlerine yönelik olarak düzenlenen üç hizmet içi seminerine konu edilmiştir. Bu seminerlerde öğretmenlerimiz materyalin eğitim açısından nasıl kullanabilecekleri hususunda bilgilendirilmişlerdir. Esasen bu doküman öğrenciler için değil, özellikle tarih öğretmenlerine yönelik hazırlanmıştır. Bazı yayın organlarınca iddia edildiği gibi Bakanlık merkez teşkilatının hiçbir resmi yazısında bu dokümanın tüm öğrencilere zorunlu olarak izletilmesi gerektiğine dair bir ifadeye de rastlanmamıştır.
Belgeselin DVD’si doğrudan ders aracı olarak değil, yardımcı eğitim materyali olarak eğitim kurumlarımızda öğretmenlerin yararlanabilmeleri için 4 Aralık 2007 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın imzasıyla ilgili birimlere gönderilmiştir. Eğitim materyalinin kullanımı sırasında amacı aşan uygulamaların ortaya çıktığı anlaşıldığından bizzat sayın Bakan tarafından meseleye el konulmuş, yarısı dağıtılan DVD’lerin diğer yarısının dağıtımı durdurulmuştur.” (Radikal)