Milli Eğitim Bakanlığı Say'a dava açacak

Milli Eğitim çok kızmış

Piyanist Say, iktidara eleştirileri nedeniyle mahkemelik olacak. Müzik ve resim derslerinin kaldırılmak istendiğini ve müzik öğretmenlerinin engellendiğini öne süren Say'a Milli Eğitim Bakanlığı dava açacak.

ANKARA - "İslamcılar kazandı, dışlanıyoruz. Ülkeyi terk edebilirim" diyen piyanist Fazıl Say'a hükümetin ve AKP'nin tepkisi sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı, "Müzik ve resim derslerinin kaldırılması gündemdi. Lisans eğitimini tamamlayan genç müzikçilerin öğretmen olamaması için engeller icat edilmiştir. 10 bin müzik öğretmeni açığı var" sözleri nedeniyle Say'ı mahkemeye vermeye hazırlanıyor.
Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Say'ın sözlerinin bakanlığı 'zan altında bıraktığı' gerekçesi ile Hukuk Müşavirliği dava hazırlığı yapmaya başladı. İnceleme sürecinin devam ettiğini belirten MEB yetkilileri, "Bu sürecin sonunda bakanlık Fazıl Say'a tazminat davası açabilir" dediler. Bakanlık, cumartesi günü de yazılı açıklama yaparak Fazıl Say'ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, geçen beş yıl süresince müzik öğretmeni sayısında artış kaydedildiğini vurgulamıştı.
Özdalga: Düşmanlara malzeme olmadan gitsin
Say'a AKP'den bir tepki de, partinin vitrin isimlerinden eski solcu Ankara milletvekili Haluk Özdalga'dan geldi. Özdalga yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: "Türkiye bugün daha önce hiç sahip olmadığı kadar güçlü bir demokrasiye, geniş bir düşünce özgürlüğüne, insan haklarına ve kadın haklarına sahiptir. Say gibi bir sanatçının ülkesini terk etmesi üzücü olur. Ancak Say, öyle bir karar aldıysa bunu, Avrupa'daki ırkçı ve Türkiye düşmanı çevrelere malzeme olmadan yapması her şekilde daha doğru olur."
Say'ın İsviçre'ye gitmekten söz ettiğini belirten Özdalga, bir de hatırlatma yaptı: "Kısa bir süre önce yapılan seçimlerde yabancıları açıkça 'kara koyun' ilan eden yarı ırkçı Halk Partisi, yüzde 30 oyla ülkenin en büyük partisi oldu."
DSP'dense Say'a, Say'ın sözleriyle destek geldi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer "İktidar partisinin tepkileri Say'ı uyarılarında haklı çıkardı. Uygarlık ırmağı tersine akıtılamaz. Bizler teslim olacak değiliz. Fazıl Say'larla birlikte, çağdaş Cumhuriyetimizin Ortaçağ karanlığına sürüklendirilmesine asla izin vermeyeceğiz." (Radikal, aa)