Milli Eğitim, Can Yücel'e öldükten sonra şiir yazdırdı

Milli Eğitim, Can Yücel'e öldükten sonra şiir yazdırdı
Milli Eğitim, Can Yücel'e öldükten sonra şiir yazdırdı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013- 2014 eğitim öğretim yılı için ortaöğretim 10. sınıflara dağıttığı "Dil ve Anlatım" kitabında "Her şey Sende Gizli" adlı şiir Can Yücel imzasıyla yayınlandı

Taraf gazetesinden Ayşegül Dursun’un haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013- 2014 eğitim öğretim yılı için ortaöğretim 10. sınıflara dağıttığı “Dil ve Anlatım” kitabında “Her şey Sende Gizli” adlı şiir Can Yücel imzasıyla yayınlandı.

Can Yücel’in kızı Su Yücel geçen ay Milliyet gazetesine verdiği mülakatta o şiirin Can Yücel’e ait olmadığını açıklamıştı.

“Dil ve Anlatım dersi” kitabının 39. sayfasında yer alan şiir aslında Can Yücel’e ait değil. Kime ait olduğu bilinmeyen “Her Şey Sende Gizli”, Can Yücel imzasıyla internette çok sık paylaşılan bir şiir olmasına rağmen Can Yücel’in şimdiye kadar yayınlanan kitaplarında bu şiir hiç yer almadı.

Can Yücel’in kızı Su Yücel’in verdiği bilgiye göre Can Yücel böyle bir şiiri hiç yazmadı.
İşte o şiir:

Her Şey Sende Gizli
... Sevdiğin kadardır ömrün.
Gülebildiğin kadar mutlusun
Üzülme bil ki ağladığın kadar güleceksin
Sakın bitti sanma her şeyi,

Sevdiğin kadar sevileceksin.
Güneşin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer
Ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın
Bir gün yalan söyleyeceksen eğer
Bırak karşındaki sana güvendiği kadar inansın.
Ay ışığındadır sevgiliye duyulan hasret
Ve sevgiline hasret kaldığın kadar ona yakınsın
Unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın
Güneşin seni ısıttığı kadar sıcak.
Kendini yalnız hissettiğin kadar yalnızsın
Ve güçlü hissettiğin kadar güçlü.
Kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin..

İşte budur hayat !
İşte budur yaşamak bunu hatırladığın kadar yaşarsın
Bunu unuttuğunda aldığın her nefes kadar üşürsün
Ve karşındakini unuttuğun kadar çabuk unutulursun
Çiçek sulandığı kadar güzeldir
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli
Bebek ağladığı kadar bebektir
Ve herşeyi öğrendiğin kadar bilirsin bunu da öğren,
Sevdiğin kadar sevilirsin...

(Bu arada, şiirin girişi atılmış kitapta.
Giriş şöyle:
Yerin seni çektiği kadar ağırsın
Kanatların çırpındığı kadar hafif..
Kalbinin attığı kadar canlısın
Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç ...
Sevdiklerin kadar iyisin
Nefret ettiklerin kadar kötü..
Ne renk olursa olsun kaşın gözün
Karşındakinin gördüğüdür rengin..
Yaşadıklarını kar sayma:
Yaşadığın kadar yakınsın sonuna;
Ne kadar yaşarsan yaşa)


  http://www.radikal.com.tr/115154711515479

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sakin olun - battori

  Hükümetin aldığı birçok karara, yaptığı birçok yanlışa ben de çoğunuz gibi karşıyım, özellikle aşırı baskıcı, bireysel tutumuna; ama her ne olursa olsun en azından mümkün olduğunca ölçülü, mantıklı ve tarafsız düşünmeye çalışıyorum. Benim dahi bu güne kadar Can Yücel'e ait olduğunu sandığım bir şiirin ki hala onun mu değil mi emin değilim, M.E.B. tarafından daha pek çok yerdeki birçok kaynak ve insan gibi bu şiirin Can Yücel tarafından yazıldığını düşünerek kitaba koymasının kasten yapılmış bir şey olmadığı, sadece dürüst bir hata olduğu açık. Aksine öğrencilere bir Can Yücel şiiri öğretmeye çalışmalarının da güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. İnsanlar artık biraz at gözlüklerini çıkarmalı, daha geniş düşünmeli, hemen mantıksız ve alakasız bir biçimde nefret ettiklerine yakışıksız serzenişlerde bulunmamalı. İster AKP yandaşı, ister karşıtı, birbirlerine anlamsız şekilde nefret kusan, ilgisiz meselelerin altında suç ve bit yeniği arayan insanlar aynı derecede kötü ve çirkin. (Yorumlardan bahsediyorum, haberden değil, eğer doğruysa haberin bulduğu bulgu gerçekten enteresan ve bilinmesi gerekiyor, ayrıca haberin tarafsız bir dille yazıldığı da açık)

  Şiir Can Yücel'in - yusufdemir55

  Bu şiiri elbetteki Can Yücel'in.

  fısıltıya - likapa

  evet ben akp liyim.ülkeme on yılda elli yıllık birikim kattığı için de o partiyle gurur duyuorum.akp li olmayı da sizin partilerinizi ve görüşlerinizi sakladığınız gibi hiç saklamıyorum.çünkü saklamamı değil gururla akp li olduğumu haykırmamı gerektirecek çok şey var.gelelim şu herşeyi olumlu karşılamama.bir şiir yayınlanmış yazarı kim olduğu belli değilmiş altına falan kişinin adı yazılmış aman allahım nasıl böyle bişey olurmuş da hükümete veryansın.allahtan muhafazakar birinin adını yazmamışlar yoksa vay iktidarın haline.bu mu sizin objektifliğiniz? bu ülke adına bir habere olumlu görüş belirttiniz mi.bir tane mi iyi şey olmadı on yılda.ama başkasını suçlamak kolay hükümeti destekliyormuşum.somut şeyleri destekliyorum. sizin gibi ne esedin katliamlarını,ne chp nin ihanetlerini desteklemiyorum sokakları yangına çeviren hainleri desteklemiyorum.işbirlikçileri desteklemiyorum.evet bunları yapmıyorum.

  likapa'ya - fısıltı

  arkadaş sen ne içiyorsun? nerede yaşıyorsun merak ediyorum. yapılan yanlış akepe tarafından olunca bildiğin polyana oluyorsun. her yanlışlarında yanlışlarını savunuyor, her yarattıkları olumsuzluklarda olumlu bir şey yapmışlar gibi savunuyorsun. akepeli olsan bile senin tutumun normal değil. her hangi bir parti,örgüt destekçisi bile olsa arada insanlar ters düşüyor. ne içiyorsan ve bu sınırlarda yaşanılan olaylara nereden bakıyorsan söyle biz de içelim biz de oradan bakalım demek isterdim ama durumun o kadar vahim ki şakasını yapmak bile içimden gelmiyor

  vancetti'ye - likapa

  sen kendi ülkenin o durumda olmaması için kendini ne kadar geliştirdin, ne icat ettin, ne katkı sundun ülkene.büyük buluşların vardı da kendini mi ispatlayamadın, nedir senin kapasiten? başkalarını suçlayacağına kendine bakacaksın önce.

  Neye yanarsın? - yazarın sonu

  Şiirin Can YÜCEL'in olmadığına mı? Sahibinin bulunamadığına mı? Sonradan eklenen bölüme mi? O bölümde zoraki ahiret hatırlatmasıyla anlam bütünlüğüne aykırı olması umursanmadan yapılan yandaşlığa mı? Milli Eğitimin, -Eğitim- yapılması gerekirken Dini Eğitim yapılmasına mı? Mekan işletebileceği şüpheli adamların Kamu Kurumlarında yöneticilik yapmasına mı? Yandım ulan. Soğuk bir duş almaya gidiyorum ben.

  Zeka - vancetti

  Bu adamlardan zeka fışkırıyor. Bu zeka eğitim sistemini yönlendiriyor. Aldınız mı şimdi, İslam ülkeleri neden bir birini yer, Neden kan ve göz yaşı hep iktidardır?, neden 3. dünya devletidirler, Neden bilimde teknolojide esemeleri okunmaz?. Hepsi işte bu zekanın ürünüdür. Bu zeka iktidar koltuğundan istemeyerek ayrıldığında, tüm bu kitaplar bizim paralarımızla sil baştan yazılacak. Nasıl olsa devlet malı denizdir.