Milli Eğitim Müdürü'ne 'taciz'den 8 yıl hapis!

Milli Eğitim Müdürü'ne 'taciz'den 8 yıl hapis!
Milli Eğitim Müdürü'ne 'taciz'den 8 yıl hapis!
İki kadın tarafından tacizle suçlanan Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır 'cinsel istismar' suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Cinsel saldırı ve cinsel taciz iddiasıyla yargılanan Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır’ cinsel istismar suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın tutuklanmasına karar veren mahkeme, karar kesinleşene kadar 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda serbest bırakılmasına hükmetti.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Ç.A. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ’na isimsiz bir dilekçe göndererek kurumun müdürü Şeref Çalışır tarafından elle ve sözlü tacize uğradıklarını iddia ederek şikayetçi olmuştu. Müfettişler görevlendirilmiş, durumu araştırmış ve savcılığa bildirme kararı almışlardı. O dönem gazetelere yansıyan haberlere göre savcılık ifadesinde Ç.A. şunları söylemişti: “Müdür bana hitaben ‘Tatlı kız, seninle çalışmak istiyorum’ diyerek beni özel kalemi yapmak istediğini söyledi. Ben istemediğimi söyledim. Devam eden günlerde odasına gittiğimde ‘Seni buraya alacağım. Özel kalemim ol. Senin telefon numaran da bende yok. Hafta sonu müsait misin?’ dedi. Nedenini sorduğumda dışarda buluşup bu konuları konuşuruz’ dedi. Bir başka gün de yine odasına girdiğimde bir anda popomu ellemesi üzerine tepki göstererek odadan çıktım.” Çalışır gözaltına alınmıştı ve dört kadın çalışanı taciz ettiği iddiasıyla 4 Haziran 2012’de tutuklanmıştı. Çalışır savcılıktaki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek iddiaların komplo olduğunu söylemişti. Hazırlanan iddianamede Çalışır’ın, ‘görevindeki nüfuzunu kötüye kullanarak birden çok kez cinsel saldırı ve taciz’ suçlarından 21 yıla kadar değişen hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Çalışır’ın avukatı tutukluğa itiraz edince üç gün sonra kaçma şüphesinin bulunmayışı, mağdurların şikayetçi olmayışı ve mahkumiyet halinde verilecek cezanın süresini göz önüne alarak, tahliye edilmişti. Dava 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürdü.

MAĞDURUN GÖREV YERİ DEĞİŞMİŞTİ!

Müdür tahliyenin ardından ise görevine devam etmişti. Ancak iddialara göre bu pek çok sorunu da beraberinde getirmişti. Eğitim Sen 8 No'lu Şube Başkanı Mustafa Turgut, Ç.A’nın baskı altında kaldığını belirterek Ocak 2013’te yaşananları şöyle aktarmıştı:
“Dava devam ediyor olmasına rağmen ilçe milli eğitim müdürü görevine devam ediyor. Kızlar mahkemede şikayetçi olmuyor. Ancak tacize uğramadık demiyorlar. Bu arada Ç.A ilçe milli eğitim müdürünün çevresindeki müdürler tarafından baskıya uğradığı için anksiyete yaşıyor. Ona baskı yapan müdürlerle ağız dalaşına giriyor. Amirleriyle sorun yaşıyor. Bu konular nedeniyle hakkında soruşturma açılıyor. Yetkililer, davalı taraf hakkında tasarruf kullanması gerekirken ikisini bir arada tutarak sorunu büyüttü. Sonunda kendisine yer değiştirme talep etmesini önerdik. Bahçelievler ilçe milli eğitim müdürlüğüne yer değiştirme istedi. Sonuçta biz çalışanın yer tayinini beklerken, devamsızlık, kurum amirlerine ve personellerine sataşmadan dolayı hakkında açılan soruşturma gereği atamasının yapıldığı belirtildi. Bu yer değiştirme değil ceza oluyor. İsteği dışında bir yer olması da sürgündür. Bahçelievler ilçe milli eğitim müdürlüğüne istek yapılmıştı. Bir okulda görevlendirdiler. Mağdur ikinci kez mağdur ediliyor.” İlçe Milli Eğitim Müdürü Çalışır ise kadın çalışana baskı yapıldığı iddialarını kesin bir dille yalanlamıştı.

J. Y ile Ç.A’yı taciz ettiği iddiasıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır hakkındaki davada ise bugün karar çıktı. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanık Şeref Çalışır ile avukatları katıldı. Duruşmaya şikayetçi kadınlardan Ç.A katılırken, J.Y. ise yer almadı.
Duruşmada sanık Çalışır, “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Önceki savunmalarımı tekrar ederim. Müştekiler hem benim hem de şube müdürlerimin, cinsel tacizde bulunduğumu belirtmesine rağmen burada sadece ben yargılanmaktayım. Herhangi bir disiplin cezası almadım. Eğer suçum olsaydı Bakanlık müfettişleri bana ceza verirdi. Nitekim bakanlık tarafından olaya iki kez bakıldı ve aklandım. Bu itibarla beraatimi istiyorum” dedi. Şikayetçi kadınlardan Ç.A. ise, “Ben olay nedeniyle acı çekiyorum. Şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme Çalışır’ın mağdur J. Y’e karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, Çalışır’ı 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme cezayı sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak 2 yıl 6 aya indirdi. Çalışır ayrıca, mağdur Ç. A’ya karşı da basit cinsel istismar suçunu işlediğini belirterek 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme cezayı ‘dava konusu eylem birden çok ve değişim zamanlarda gerçekleştirdiği' gerekçesiyle önce 6 yıl 9 aya çıkardı. Ancak cezayı sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak cezayı 5 yıl 7 ay 15 güne indirdi.
Sanığın kamuda görev yapmasını yasaklayan mahkeme, tutuklanmasına karar verdi. Ancak mahkeme, sanığın 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda serbest bırakılmasına hükmetti.
Kararın okunmasının ardından sanık Şeref Çalışır’ın yakınları şikayetçi kadınlara tepki gösterdi. Yakınları, “Allah belanızı versin. Sizin yüzünüzden. Yaktınız” diye bağırdı.

CAN GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

Eğitim Sen 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, üyeleri mağdur Ç.A’nın bu süreçte çok yorgun olduğunu ve mağduriyetin arttığını vurgulayarak, “Taciz davaları hassas konular. Taciz iddiasında bulunmanın bile çok zor olduğu Türkiye ’de, mağdurun ve taciz ettiği iddia edilen aynı iş yerinde çalıştırılmaması gerekiyor. Bu süreç bunu gösterdi. Çalışır ısrarla görevinde devam ettirildi dava süreci boyunca. Mahkemede sözlü saldırıya uğradı, can güvenliğinden endişe ediyor kadın arkadaşımız” diye konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise cezadan henüz haberi olmadığını ve bir şey diyemeyeceğini söyledi. 


Basın açıklaması yapıldı
Davanın ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘Kadına yönelik şiddet taciz, baskı ve yıldırma amaçlı yapılan fiziki veya manevi her türlü saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. Bizler kadın arkadaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha söylüyoruz ki, Şeref Çalışır taciz suçlusudur. Kadın arkadaşımızın tüm mağduriyetleri derhal giderilmelidir" denildi. Açıklamada mağdur kadınların koruma altına alınması talep edildi. (Serpil KIRSESER - Selahattin GÜNDAY / DHA)