Milli Eğitim tastikli Kuran ve ezan okuma şampiyonu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce imam-hatip liseleri arasında düzenlenen Kur'an-ı Kerim ve Ezan Okuma Türkiye Birinciliği final yarışması, Adana'da yapıldı. Sabancı Camisi'nde düzenlenen yarışma öncesi açıklama yapan...

ADANA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce imam-hatip liseleri arasında düzenlenen Kur'an-ı Kerim ve Ezan Okuma Türkiye Birinciliği final yarışması, Adana'da yapıldı. Sabancı Camisi'nde düzenlenen yarışma öncesi açıklama yapan MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Aycan, imam-hatip liselerinin 1924 yılında Atatürk tarafından kurulduğunu iddia etti.
Sabancı Merkez Camisi'nde yapılan yarışmanın Kur'an-ı Kerim ve ezan okuma kategorilerine toplam 20 öğrenci katıldı. Yaklaşık 8 bin kişinin izlediği yarışmayı Adana AKP Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Aytaç Durak, Seyhan Belediye Başkanı AKP'li Azim Öztürk, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Atilla Gülsar ve İl Müftüsü Mehmet Barış da izledi.
MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. Aycan, yıllardır din üzerinde ciddi tartışmaların yaşandığını söyleyerek, imam-hatip liselerinin zararlı kurumlar gibi gösterildiğini ve buna tepki duyduğunu söyledi. Aycan, "75 bin din kadrosuna eleman yetiştiren ve 1924 yılında Atatürk tarafından kurulan İHL'ler olmasa arzu edilen nitelikli din görevlisi bulunamayacaktı. Yetişmiş din elemanları hayati önem taşımaktadır" yorumunda bulundu. Aycan konuşmasının devamında, dinsiz toplumun hayata tutunamayacağını da iddia etti. Aycan'ın iddia ettiği Atatürk'ün açtığı İHL'ler konusu ise hayli ilginç. Tevhid-i Tedrisat kanunundan sonra Atatürk'ün emriyle 1924'de 29 adet İHL açılıyor. Ancak bu liseler yine Atatürk tarafından, altı yıl sonra, 1930'da kapatılıyor.