Milli Eğitim: YÖK'ün adımı Anayasa'ya aykırı

Milli Eğitim, Köşk'ün vetosu ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle hükümetin yapamadığı 15 yeni üniversiteye kurucu rektör ataması sürecini başlatan YÖK'e öfkeli: Bu Anayasa'ya ve yasalara aykırı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Sezer'in vetosu ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle 15 yeni üniversiteye kurucu rektör atayamayan Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) atama sürecini YÖK'ün başlatmasına tepki gösterdi.
MEB, yeni kurulan 15 üniversiteye kurucu rektör atanmasına ilişkin yazılı açıklamasında 15 yeni devlet üniversitesinin kurucu rektörleriyle ilgili yasal düzenlemenin iptal gerekçesinin henüz yayımlanmadığı hatırlatıldı. Bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: "Halen 15 yeni üniversiteye YÖK tarafından tedviren rektör ataması yapılmış olup, iş ve işlemler buna göre yürütülmektedir. Hal böyleyken YÖK'ün 13. maddeye dayanarak 15 üniversiteye rektör atama girişimi kesinlikle Anayasa'ya ve yasalara aykırıdır. Anayasa ve yasalardan alınmayan hiçbir yetkiyi hiç kimsenin veya kurumun kullanamayacağı açıktır. Tüm bu gerekçeler ışığında YÖK'ün tespit edip, sayın Cumhurbaşkanı'na arz ettiği isimler arasından kurucu rektör ataması yapılırsa, bu kişilerin rektörlüğüyle ilgili meşruiyet tartışmasının da gündeme geleceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz."