Milli Eğitim'de adamına göre ceza

Milli Eğitim'de adamına göre ceza
Milli Eğitim'de adamına göre ceza

Abdülmecit Akkoyun (solda) ve Nezih Suluhan.

Benzer suçtan biri ödül aldı diğeri ceza


Nesrin COŞKUN

İZMİR - Milli Eğitim'de, bu kez bir görevden alma tartışması yaşanıyor. İzmir’de muhakkiklerin bir öğretmen için önerdiği cezayı vermeyip ‘affettiği’ gerekçesiyle Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Nezih Suluhan görevinden alınırken; kendisiyle aynı nitelikte bir soruşturma geçiren eski Güzelbahçe Milli Eğitimi Müdürü Abdülmecit Akkoyun ise İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdür Vekili Seyfeddin Yılmaz, “Akkoyun ile ilgili yanlış varsa araştırılsın, hesabını veririz” derken, Suluhan'ın avukatı Zikri Sever, “İki müdür aynı nitelikte soruşturma geçirdi, biri görevden alındı, diğeri ödüllendirdi. Bu iş yargıda bitecek” dedi.
İzmir'de en son 5 liseye yapılan Bakan onaylı müdür atamalarının konuşulduğu eğitim camiasında, bu kez ‘cezada torpil’, ‘çifte standart’ iddiaları günün konusu oldu. Karşıyaka'da bir okulda görevli bir öğretmen hakkında soruşturma açıldı. Bu soruşturma sonucunda muhakkikler kadın öğretmene aylıktan kesme cezası önerdi. Ancak Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Nezih Suluhan, öğretmenin savunmasını aldı, sicilini inceledi ve teklif edilen bu cezayı vermedi. Bunun üzerine Suluhan hakkında soruşturma açıldı. Suluhan hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle, yargılanma izni verilmesi istemiyle Karşıyaka Kaymakamlığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca Suluhan'a yöneticilik kapılarını kapayan kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilerek görevden alınması istendi.
Suluhan, görevinden alınarak Menemen Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na fen bilgisi öğretmeni olarak atandı. Ancak bu görevden alma, Abdülmecit Akkoyun'un Güzelbahçe ilçe Milli Eğitim Müdürüyken Suluhan'inkine benzer bir soruşturma geçirdiği, ancak ceza almadığını ortaya çıkardı. Bir süre önce cami imamlarına öğretmenlik yaptırmakla dikkati çeken Akkoyun, daha sonra Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu.
İkisi de ilçe milli eğitim müdürü olan iki eğitimcinin aynı suçtan, yani muhakkikler tarafından öğretmenlerine verilen cezaları yetkilerini kullanıp affettikleri gerekçesiyle soruşturma geçirdiklerini ancak birinin ceza diğerinin ödül aldığını öne süren Suluhan'ın avukatı Zikri Sever şunları söyledi:
“Şimdiki İl Milli Eğitim Müdür Vekili Seyfeddin Yılmaz, Abdülmecit Akkoyun'un soruşturmasını yapan muhakkiklerden biriydi. Nezih Suluhan gibi bir öğretmen hakkında müfettişlerin verdiği cezayı uygulamadığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştı. Yılmaz, Akkoyun hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulunmadı, maaş kesim cezası önermedi, görevden alma teklif etmedi. Akkoyun için disiplin yönünden uyarı cezası teklif edildi, bu da uygulanmadı. Ama Nezih Bey için kademe ilerlemesinin durdurulması cezası istendi, görevden alındı. Buradaki gerek nispetsizlik, gerekse usul yönünden değerlendirmelerde kast vardır. İhmal, sırf görevinden alma amacı vardır. O nedenle yapılan işlemler usul ve yasaya aykırıdır. Emsal kararlarda ve uygulamalarda bir alt cezanın verildiği görülürken, Nezih Suluyan hakkında en yüksek ceza istenmiştir. Sırf yöneticilik yapamasın diye. İdare Mahkemesi'nde dava açtık, haklılığımızı ve kastı mahkemede ortaya koyacağız.”

‘Herkes yetkisini bilecek’

İl Milli Eğitim Müdürvekili Seyfeddin Yılmaz, Nezih Suluhan ve Abdülmecit akkoyun ile ilgili iddialarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kasıt filan yok. Abdülmecit Akkoyun'a hukuk çerçevesi içinde yapılması gerekeni yaptık. Nezih Suluhan'inki farklı. Yetkisini aştı, başka bir şey yok. Herkes yetkisini, haddini hukukunu bilecek. Ben müdürüm, herşeyi yaparım anlayışı yok. Ben onu uyardım, seni bu konuda yanıltanlar olabilir, yetkiyi aşma dedim, aştı. Bu zincirleme birşey herşeyi açıklayamam. Yasanın kendisine tanımış olduğu yetkiyi aşarak idare mahkemesinin yetkisini kullandı. Yasa; ‘disiplin amiri sanık durumundaki kişinin sicili iyiyse bir alt cezayı verebilirsin’ diyor. Aylıktan kesme cezalarına itiraz idari yargıya yapılır. Fiili ortadan kaldıracak bilgi belge sunmayan kişinin aylıktan kesme cezasını kaldıran kişi de sonucuna katlanır. Abdülmecit Akkoyun'la ilgili yaptığımız yanlış varsa o da araştırılır, soruşturulur hesabını veririz.” (dha)