Milli Eğitim'de değişim

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile DSP Teşkilat Başkanı Rahşan Ecevit'in arasında soğuk rüzgârlar esmesine...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile DSP Teşkilat Başkanı Rahşan Ecevit'in arasında soğuk rüzgârlar esmesine neden olan 'ülkücü kadrolaşma' iddiaları, bakanlığın üst düzey kadrolarını sarstı. 10 yıldır Bakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Bener Cordan'ın yakın çalışma arkadaşı personel genel müdürü Hüseyin Acar, müsteşar yardımcılığına kaydırıldı. Cordan'ın ise YÖK'ün icra kurulu olan yürütme kurulunda sürekli görev yapması bekleniyor.
Bakan Bostancıoğlu, Rahşan Ecevit ve DSP milletvekillerinin ülkücü kadrolaşma iddiaları için üst düzey bürokratlarla düğmeye bastı. DSP'lilerin Rahşan Ecevit'e ilettikleri ülkücü kadrolaşma iddialarını uzun süre reddeden Bostancıoğlu, bu kez üst düzey bürokratlar arasında görev değişikliği için kolları sıvadı.
Önce ekibi gönderildi
Atama operasyonu uzun süredir müsteşar olarak görev yapan Bener Cordan'ın yakın çalışma arkadaşıyla başladı ve personel genel müdürü Hüseyin Acar, müsteşar yardımcılığına getirildi. Acar'ın kararnamesi önceki gün Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlık kulislerinde,operasyonun
Cordan'ı hedef aldığı, Milli Eğitim'in en eski bürokratlarından olan Cordan'ı ve ekibini kapsayan yeni kararnamelerin yolda olduğu öne sürülüyor.
DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, partiden yükselen 'ülkücü kadrolaşma' eleştirileri üzerine Bostancıoğlu'nu geçtiğimiz aylarda hedef tahtasına koydu. Bostancıoğlu'nun istifasına ramak kala Başbakan Bülent Ecevit devreye girdi ve tartışmalara son noktayı koydu. Ancak özellikle okulların açılması ve öğretmen
tayinlerinin başlamasıyla DSP' de ülkücü kadrolaşma şikâyetleri yeniden gündeme geldi. Önceki tartışmayı kamuoyuna yansıtan Rahşan Ecevit'in bu kez, 'sessiz ve derinden' hareket ederek bakanlıkta kapsamlı bir operasyon için düğmeye bastığı öne sürüldü.
Yardımcıya pasif görev
Müsteşar yardımcılığına atanan Hüseyin Acar, Milli Eğitim'de özellikle atamalarda kilit bir bürokrat olarak görülüyor. Cordan ile çeşitli görevlerde 15 yıla yakın birlikte çalışan Acar, eylül ayında yapılan öğretmen atamalarında da eleştiri oklarını üstüne çekti.
Hüseyin Acar'ın müsteşar yardımcılığına getirilmesi, 'pasif görev' olarak niteleniyor. Bakanlıkta ikisi boş sekiz müsteşar yardımcılığı kadrosu bulunuyor ve bu unvan, 'kızak' bir görev olarak görülüyor.
Cordan icra kuruluna
Bener Cordan'ın da YÖK'e kaydırılacağı öğrenildi. Cordan'ın kasım ayı içinde YÖK'
ün icra kurulu olan yürütme kuruluna atanması bekleniyor. Cordan burada sürekli görev yapacak ve böylece bakanlıkla bağlantısı kesilecek.