Milli Eğitim'den 19 Mayıs talimatı: Daha görkemli olsun

Genelkurmay bildirisinde irticai faaliyetler nedeniyle isim verilmeden eleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleriyle ilgili hassasiyetini artırdı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay bildirisinde irticai faaliyetler nedeniyle isim verilmeden eleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleriyle ilgili hassasiyetini artırdı. MEB, teşkilatlarına, 19 Mayıs törenlerinin daha da görkemli yapılması talimatı gönderdi.
23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bazı illerde başörtülü ilköğretim çocuklarının gösteri yapması, okul müdürlerinin 'kutlu doğum' şölenlerine zorunlu katılımının istenmesi gibi olaylara tepki gösteren Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan bildirisi, bakanlığı zor durumda bırakmıştı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a konuyla ilgili brifing vermek zorunda kalmıştı. Bakanlık, 19 Mayıs'ta da benzer olayların yaşanmaması için MEB teşkilatına kutlamaların 'daha kapsamlı olması' için uyarıda bulundu.
MEB, CHP'li Muharrem İnce'nin provaların harem-selamlık yapıldığına yönelik eleştirilere yanıt verirken, bu yılki gösterilerin her yıl yapılandan daha kapsamlı olması konusunda teşkilatın uyarıldığını vurguladı.
Başkentte Atatürk Spor Salonu'da yapılacak törendeki gösterilere, 1000'e yakın öğrenci katılacak. 768 karma öğrenci, aynı anda Türkiye'nin her yerinden bir folklor gösterisi sunacak.
Bu kez imam-hatipli yok
Törende Atatürk'ün Gençliğe Hitabı'nı TOKİ Atatürk Anadolu Lisesi'nden Çağlar Yıldırım, Gençliğin Ata'ya Cevabı'nı da Çankaya Lisesi'nden görme özürlü Hüseyin Uslu okuyacak. 2004'teki kutlamalarda Gençliğin Ata'ya Cevabı'nı, imam-hatipli bir genç okumuştu.
4'üncü Kolordu Komutanı'nın da içinde olduğu düzenleme komitesi, bayramın ana temasını, 'kurtuluş, kuruluş ve Cumhuriyet'in kazanımları' olarak belirledi. Gösterilerde okunacak senaryolardan birinde Kurtuluş Savaşı öncesinde Anadolu'nun sisle kaplı olduğu, sislerin arasında Atatürk'ün önderliğinde büyük mücadele verildiği anlatılacak.Son prova
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için son hazırlıklar tamamlandı. Öğrenciler Mersin'deki gibi son provalarını yaptı. Bayram yurt genelinde, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak. Anıtkabir'de, saat 09.00'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında sivil ve askeri erkânın katılacağı devlet töreni yapılacak. Bunun ardından, saat 10.00'da, 19 Mayıs Stadyumu'nda tören düzenlenecek.