Milli Eğitim'den öğrencilere 'Gezi'yi ihbar et' baskısı

Milli Eğitim'den öğrencilere 'Gezi'yi ihbar et' baskısı
Milli Eğitim'den öğrencilere 'Gezi'yi ihbar et' baskısı
Ankara'da bazı okul müdürlerinin, tatil olmasına rağmen öğrencileri okula çağırarak, "Eyleme gitmenizi isteyen öğretmenlerin isimleri neler", "Eyleme katılan arkadaşlarınız ya da öğretmenleriniz oldu mu" gibi sorular yöneltti.

Radikal.com.tr – Ankara ’da bazı okullarda müdürler, tatil olmasına rağmen öğrencileri okula çağırdı. Önlerine koydukları kâğıtlara, 'kendilerini eyleme yollayan' öğretmenlerinin isimleri ile 'eyleme giden arkadaşlarının' isimlerini yazmalarını istedi. Müdürler, öğrencilere kimliklerini deşifre etmeyeceklerini de 'Rahat olun' sözleri ile anlattı.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Ankara’da bazı okul müdürleri 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini yaz tatilinde olmalarına karşın tek tek arayarak okula çağırdı. Bir sınıfta toplanan öğrencilerin önüne boş bir kâğıt konuldu ve “6-7 Haziran tarihlerinde okula gitmemenizi hangi öğretmenleriniz istedi”, “Eyleme gitmenizi isteyen öğretmenlerin isimlerini yazın”, “Eyleme katılan arkadaşlarınız ya da öğretmenleriniz oldu mu, bu isimleri de yazın” denildi.

Öğrencilere ayrıca “Öğretmen ya da arkadaşlarınız kim isim yazmış bilmeyecek, rahat olun” da denildiği öğrenildi.

Haberin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz: 

Gezi'de 'gizli tanık' baskısı


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Tatil

  ,

  Öğretmen

  ,

  Okul

  ,

  deşifre

  ,

  7 Haziran

  http://www.radikal.com.tr/1146772114677212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynı zamanda - anaximenes

  muhbir nesil yetiştirecekler anlaşılan. O çocuklara baskı yapacaklar. Bunun psikolojilerini bozacak olması umurlarında değil. Gezi Ayaklanması sandığımızdan daha fazla travma yaratmış muktedirlerde, hatta delirmişler bile denebilir..

  Dostoyevskinin Başından Geçen Olayla Eşdeğer - dar

  Bu olay bana Dostoyevski'nin başında geçen bir olayı hatırlattı: Dostoyevski daha çocukken müdür birgün sınıfa gelip tüm öğrencilere boş kağıtlar dağıtıp,öğrencilerden okuldaki solcu hocaların adını yazmalarını istemiş. Dostoyevski müdürün öğrencilere dağıttığı kağıdı yırtıp okulu terketmiş. Bu haberi okuyunca tarih tekerrür etmiş diyesim geldi.Hükümetin yapmaya çalıştığı tek şey:Korku kültürünü yayıp kendini bu yolla ayakta tutmak.

  Garantili ihbarci genclik yetistirilir. - Roza lüxemburg

  Itinayla ihbarci, jurnalci nesil yetistirilir. Oysa cocuklarimiza ve ögrencilerimize kazandirmamiz gereken temel davranis arkadasini haksiz yere ihbar etme olmali.

  ... - noelon

  o zaman şöyle düzeltelim malum sözü: "bu ülkeye kindar, dindar ve ihbarcı çocuklar yakışır"... ve ekleyelim o zaman milli eğitimin amacı da bu tür çocuklar yetiştirmek midir?

  ... - xyuıop

  rezillik. demokratik haklarını kullanıyorlar pasif değiller diye ödüllendirileceklerine.

  eylemci öğretmenler sokağa kendileri inmedi - nese2010

  kendi çocuklarını da indirmediler, not verdikleri sınıfı geçip kalmasına karar verdikleri öğrencileri yani başkalarının çocuklarını sokağa indirdiler. bu ne kadar etik? bu gücü kötüye kullanmak değil mi? madem tespit edilmekten korkuyorlardı neden çocukları yanlış yönlendirdiler? aileler aklını başına alsın çocuklarına sahip çıksın kimsenin piyonu yapmasın.

  Neyin Kaygısı? - amaurot

  Bu Gezi ne Gezi'ymiş ama! Bakın nasıl yürekleri hop hop ettiriyor! Öğrencilere muhbirlik yaptırtacak kadar tırsmışlar! Niye? Zira bilinçli öğretmenler halen var! Halen Adalet diyen, Özgürlük diyen, Eşitlik diyen en önemlisi de demokrasiyi amaç olarak içselleştirebilmiş öğretmenlerimiz var! Gelecek nesiller de onların eseri olacaktır! Kaygıları bundan muhakkak!