Milli Eğitim'den SBS açıklaması: Sonuçlar değiştirildi

Milli Eğitim'den SBS açıklaması: Sonuçlar değiştirildi
Milli Eğitim'den SBS açıklaması: Sonuçlar değiştirildi
Mersin'de 14 yaşındaki Gizem Gül Türkkan, ilk sonucu açıklandığında sistemde 485.291 olan SBS puanının, tercih yapmaya gittiği okulda 337.291'e düşürüldüğünü görünce Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Milli Eğitim, 'karışıklık nedeniyle' birçok öğrencinin sonuçlarının değiştirildiğini açıkladı.

MERSİN - SBS sonuçlarının açıklandığı 12 Temmuz'da evdeki bilgisayarından sisteme giren Gizem Gül Türkkan, 485.291 puan olduğunu görünce sevinç çığlıkları attı. Mutluluğunu ailesiyle paylaşan genç kız, sonuç belgesinden de bir örnek aldı. Aldığı yüksek puana göre okul tercihini hazırlayan Türkkan, babası 40 yaşındaki Muhittin Türkkan ile birlikte 17 Temmuz'da tercih için gittikleri okulda şok oldu. Evdeki sonuç 485.291 olarak gözükürken, okulda kontrol edilen sonuçlara göre genç kızın puanı 337.291 olarak görüldü. Tüm testlerde doğru ve yanlış soru sayısının da ilkine göre farklı olduğu anlaşıldı. Gizem bu puana göre okul tercihi yapmazken, Mali Müşavir baba olayla ilgili araştırma başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan değişikliğin nedenini öğrenmeye çalışan Muhittin Türkan, Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulundu.

'ÇÖZÜM BEKLİYORUZ'
Gizem Gül Türkkan, SBS sonrası büyük bir talihsizlik yaşadığını, bunun bir an önce düzeltilmesini isteyerek şöyle dedi: "Bu yılki SBS'ye çok iyi hazırlandım. Sınavdan 485 puan aldım. Bu da tam istediğim puandı. Sonra tercih için okulla gittiğimde ekranda gördüğüm sonucumun 337'ye indiğini gördüm. Ayrıca okul yıl sonu puanlarımın da düşürüldüğünü gördüm. Bu yıl ki SBS'nin mağduru oldum. Milli Eğitim Bakanlığı 'nın bu konuya biran önce çözüm bulması lazım."

BABA: HER SINAVDA BİR ŞAİBE ÇIKIYOR

Baba Muhittin Türkkan da, tek çocuğunun geleceği ile kimsenin oynamaya hakkının olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "12 Temmuz'da sınav sonuçları açıklandığında Milli Eğitim Bakanlığı ekranında 485 puan aldığını gördük. Sonrasında tercihler için okulla gittiğimizde, çocuğun puanlarının 337'ye düştüğünü gördük. Okulun öğretmenine bir de e-mail gelmiş, çocukla ilgili olarak ekranda görünenlerin yanlış olduğuna dair. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile zor da olsa iletişim kurduk. Onlar da bir karışlık olduğunu, bir çok öğrencinin sınav sonuçlarının değiştirildiğini söylediler. Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. 6 Ağustos'ta yerleştirme sonucu açıklanacak. Benim kızımın durumunda olan bir çok öğrenci var. Bunların mağduriyetinin giderilmesi için okul yerleştirmelerinin ertelenmesi gerek. Bakanlığın da, çocukların mağdur olmaması için bu konuda bir açıklama yapması gerekiyor. Açıkçası şoktayız. 10 yıldır bu memlekette doğru dürüst bir sınav yapılamadı. Her sınavın altında mutlaka bir şaibe çıkıyor. Yapılanlar nedeni ile bugüne kadar kimsenin ceza aldığını da duymadım. Böyle bir mağduriyetimiz oluştu." (Mustafa ERCAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114458811445888

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  meb in sokağından geçen nasibini alır. - demlicay2011

  o yüzden uzak durmakta fayda var. kime niçin nasıl hizmet ettiği henüz keşfedilemedi. tarih böyle diyecek merak etmeyin. yönetici seçerken bunu zaten beli ediyor. akıl sır ermez işine. keşke param olsada yollamazam bu yobaz takımına çocuk mu emanet edilir.

  onlar mutlak doğrudur, yanlışları olmazki özür dilesinler. - çıkarsız

  ideolojileri gereği, doğaüstü bir vergiyle her şeyleri tam onların. bu nedenle özür dilemez, geri adım atmazlar. Ancak ... çıkarları temelden sarsılacak olursa, kayıpları büyürse yöntem değiştirirler. ilkokul birinci sınıfa başlama yaşını, tüm dünyanın tersine, bilimsel yaklaşımların tersine, onca örneğe karşın yanlış belirler, sonra da keyfi sürdürürler. Onlar bilim insanı Bruno'yu yakar, Dünya Evren'in merkezi demeyene ceza keserler, sonra da bunları unutturur, yuvarlakmış derler, ama, hiç hata yapmazlar.

  Bir isi dogru yapin - ohabey

  Adam kayirmayin da becerikli insanlari atayin da coluk cocuk surekli soktan soka girmesin.

  e hadi ama - Dopchik

  hadi akpliler buna da cevap verin!!

  Ustalık Dönemi - feyza70

  ya kardeşim yüzünüze gözünüze bulaştırmadığınız bir şey var mı allah aşkına...ya pardon var tabii ihaleler (yandaşlara,akrabalara,damatlara,daha aklıma gelmeyen tanıdıklara)

  İtibar Sıfır - karl.marx

  Genellikle bu önemli sınavlarda hep karışıklık olduğunu siz de görmeye başladınız. Bunun farkında değiliz sanmayın. Ama bize de hak verin, bu durumları daha bir normalleştirmek ve kolayca kanıksamanız için bu tür uygulamaları sürdürmemiz önem arzetmektedir. Bu iş sadece eğitim işi değil, bunu siz de biliyorsunuz. Sadece eğitime verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak bunu görmek aptallık olurdu, aynı zamanda alttan alttan devletin daha derinlerine sızmak, devleti ele geçirmek ve kendi çıkar ve menfaatimize alet etmek için böyle davranıyoruz. Bu tür alalede karışıklıklar hep olacak ve bu amacımız için sürekli güncellemeler, değişiklikler yapacağız. Orada hakları yenen öğrencileri/insanları da belirlerken, allahın hoşlanmadığına inandığımız, dinden imandan bihaber, hizmeti bilmeyen, çapulcu, ayyaş, alkolik, sokak ortasında öpüşmeye meyilli olan tipleri ayıklamak için ayrıca gayret de ediyoruz. Bunun için gerekli istihbaratları sağolsun bizim için topluyorlar. Tüm bu organizasyona rağmen hizmette yer almış öğrencilerimiz açıkta kalmış olabilir. Ama üzülmesinler, güncellemeler hep sürecek. Dahili ve harici lobilere karşı güçlü olmak için, onları ezmek için, dersanelerimize, evlerimize gelen o öğrencilere olan vefa borcumuzu, hizmet karşılığını ödeyeceğimize söz verdik. Bu şekilde yeni hizmetlileri kazanmanın yollarınız açacağız. Daha da güçlenerek, bu usulsuzlüklere gerek kalmadan kendi kendimize, kimse karışmadan sadece cemaatten olanların haklı olduğu ve hak sahibi olduğu ileri demokratik medeniyetimizi oluşturacağız. Kamuoyuna duyurulur.

  son yıllarda - kaşınan adam

  Son yıllarda sınavlarda çok garip olaylarla karşılaşıyoruz. On sene öncede yirmi sene öncede sınav sonuçlarını bilgisayar sistemi değerlendirirdi. Böyle garip durumların ortaya çıktığını hiç duymadım. Bunlar ne zaman bu işlerin başına kendi adamlarını insanları getirdiler işlere hile hurda karışmaya başladı. Anlaşılan bakkal hesabı çalışıyorlar..