Milli gelirin kadar öl kardeşim!..

Hâkim, Kuşadası'nda bombalı saldırıda ölen İngiliz'e 1 milyon sterlin, Türk kurbanların ailelerine 70'er bin lira verilmesini izah etti: Tazminat ülkelerir gelir durumuna göre belirleniyor
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Kuşadası’nda minibüste meydana gelen bombalı saldırıda ölen İngiliz Helyn Bennett’in ailesine ödenecek 1 milyon 99 bin sterlin (2.6 milyon lira) tazminat, patlamanın Türk mağdurlarını isyan ettirdi. Havaya uçurulan minibüsün sahibi ve şoförü olan Cemal Uçar aynı patlamada kendisinin yaralandığını, oğlunun ayağının koptuğunu hatırlatarak “Değerimiz bu kadarmış” dedi. Patlamada ölen üç Türk’e 70’er bin lira tazminat verilmiş, sonra bu miktar da çok bulunarak temyize gidilmişti.
Kararı veren Aydın İdare Mahkemesi Başkanı Kamil Ergün ise mağdurlara ödenecek tazminatların gelirlerine göre bilirkişilerce belirlendiğini söyledi.

Beşi de gencecik insanlardı
16 Temmuz 2005, saat 10.45: Kadınlar Plajı’na giren minübüste büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada 21 yaşındaki Deniz Tutum, 23 yaşındaki Ufuk Yücedeniz, 24 yaşındaki Eda Okyay ve İrlandalı 17 yaşındaki Tana Whalen olay yerinde, 21 yaşındaki Helyn Bennett hastanede öldü. 13 kişi yaralandı.
Bombalı saldırıyı düzenlemekle suçlanan PKK’lı yakalanıp beş kez müebbet hapis cezasıyla yargılanırken patlamada ölen Bennet’in annesiyle, yaralanan beş İngiliz vatandaşının açtığı tazminat davasında ‘faiz hariç’ 2 milyon lirayı aşkın ödenmesine karar verildiği anlaşıldı.
Haber aynı patlamada ölen veya yaralanan Türk mağdurları şoke etti. Ölen üç Türk adına açılan manevi tazminat davasında mahkemenin anne babalar için 30’ar, kardeşler için 10’ar bin TL olmak üzere üç aileye 70’er bin TL tazminata hükmetmesi, ‘Türk mağdur- İngiliz mağdur’ farkını gündeme getirdi.
Havaya uçan minibüsün sahibi Cemal Uçar arkadaşlarının para toplayarak aldığı minübüsle yaşamaya çalışıyor:
“Bilirkişi bize ödenecek tazminat miktarını belirledi. Ancak, dava bir türlü sonuçlanmadığı için, tek kuruş tazminat alamadık. Patlamanın olduğu tarihte 16 yaşında olan ve ayağı kopan oğlum, psikolojisi bozulduğu için okulu bırakmak zorunda kaldı. İş bulamıyor. Bu haliyle askere çağırıldı. Bir haftadır, oğluma ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu almak için hastane hastane dolaşıyoruz. Bir  Türk olarak değerimiz bu kadarmış. Bu duruma isyan ediyorum.”
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş ise İngiliz vatandaşlarının Terörle Mücadele Komisyonu’nun önerdiği bedeli kabul etmeyip dava açtığını, Aydın 1. İdare Mahkemesi mağdurlara ‘faizler hariç’ toplam
2 milyon 190 bin lira tazminat ödenmesine karar verdiğini söyledi. Coş, paranın henüz ödenmediğini ve Danıştay’a itiraz edileceğini de belirtti. 
Aydın İdare Mahkemesi Başkanı Kamil Ergün ise mağdurların alacakları tazminatların gelirlerine göre belirlendiği açıkladı. Hâkim Ergün, Helyn Bennett’in beş yakınının dava açtığını belirterek tazminatın nasıl ‘hesaplandığını’ anlattı:
“Bomba patlaması eyleminde, idare hizmet kusuru olmasa da ‘kusursuz sorumluluk’ ilkesinden dolayı tazminata mahkûm edildi. İdare, tazminatı mağdurlara vermeyi öngördü. Yabancıların tazminatlarının fazla olması, ülkelerindeki gelir durumlarına göre belirleniyor. Örneğin İngiltere’de çalışsaydı ne kadar gelir elde ederdi? Bilirkişiler onun hesabını yapıyor. Ona göre de mahkeme tazminata hükmediyor. Dava, geçen temmuz ayında sonuçlandı.”