'Milli Gemi'ye ilk kaynak

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi'nin 90 metrelik ilk karakol gemisi olan TCG Heybeliada'nın ilk kaynağını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yaptı. Cumhurbaşkanı Sezer'in eşi Semra Sezer ise baltayla ipi keserek iki gemiyi denize indirdi.

İSTANBUL - Milli Gemi (MİLGEM) Projesi'nin 90 metrelik ilk karakol gemisi olan TCG Heybeliada'nın ilk kaynağını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yaptı. Cumhurbaşkanı Sezer'in eşi Semra Sezer ise baltayla ipi keserek iki gemiyi denize indirdi.
Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda, gemi denize indirme, gemi teslim ve ilk kaynak törenleri ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Öğrenci Alayı'na sancak verme törenleri düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve çok sayıda asker katıldı.
Törende Semra Sezer, baltayla ipi keserek ipin ucundaki şampanya şişelerini patlattığı TCG Ayvalık ile TCG İmbat gemilerini denize indirdi. Semra Sezer, "Türkiye Cumhuriyeti gemileri Ayvalık ve İmbat; sizleri denize indiriyorum. Vatanıma, milletime hayırlı olmanızı, şanlı Türk bayrağını dünya denizlerinde şerefle ve başarıyla dalgalandırmanızı diliyorum. Bahtınız açık, denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun" dedi.
Törende daha sonra, TCG Tufan, TCG Amasra, TCG Alanya, TCG Çanakkakle ve TCG Meltem isimli hücumbot, denizaltı ve mayın avlama gemileri, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek tarafından komutanlarına teslim edildi. Meltem (P-334) hücumbotu ve Amasra (M-266) mayın avlama gemisi de filolarına katılmak üzere donanmaya teslim edildi.
90 metrelik deniz karakolu
Törende, MİLGEM Projesi'nin 12 gemilik projenin ilk ayağı, keşif ve karakol gemisi TCG Heybeliada'nın ilk kaynağı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından yapıldı. 90 metre boyunda, maksimum sürati 27 knot, azami devamlı sürati 25 knot, mürettebat sayısı 80 olması hedeflenen gemi ağır deniz koşullarında görev yapacak kabiliyete ve 10 tonluk bir helikopterin iniş-kalkış yapabileceği platforma sahip olacak.
Gemi, radar kesit alanı, kızılötesi iz, akustik ve manyetik iz azaltıcı teknolojiler kullanılarak inşa edilecek. Geminin 2007'de denize indirilmesi, 2010'da da tesliminin yapılması planlanıyor.
TBMM Başkanı Arınç TCG Bora adlı hücumbotun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mayın gemisi TCG Akçay (M-270)'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Sahil Güvenlik Botu TCSG-93'ün ilk kaynağını yaptı.
Törende Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı ile Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Öğrenci Alayı'na da sancakları verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7530897530890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.