'Milli Görüşçü' Sudan elçisi

Sudan'ın eski Türkiye Büyükelçisi Kormino, marjinal dincilerle ilişki kurup 'Milli Çözüm'e yazdığı için sessizce yollanmış.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Sudan'ın bir önceki Türkiye Büyükelçisi Altereifi Ahmed Kormino'nun, bazı marjinal dinci gruplarla ilişki kurması ve Milli Görüş hareketinin sesi sayılan Milli Çözüm dergisine yazı yazmasından rahatsızlık duyan Dışişleri Bakanlığı'nca Ankara'dan sessiz sedasız yollandığı ortaya çıktı.
Büyükelçi Kormino, geçen yıl 7 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e güven mektubunu sunarken, ilk kez bu görüşme sırasında basında haber olmuştu. Büyükelçinin sekretaryasında türbanlı bir kadın görevli de güven mektubu sunma törenine katılmış ve bu manzara basında 'Türban kamusal alana sızdı' başlığıyla yer almıştı.
Hizb-ut Tahrir'le temas
Alınan bilgilere göre Kormino, Türkiye'deki görevi sırasında aralarında Hizb-ut Tahrir'in de bulunduğu bazı marjinal dini gruplarla bir araya gelmeye başladı. Kormino'nun bu temaslarının istihbarat birimlerine takıldığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın istihbarat dairesine ulaştırıldığı kaydediliyor.
Büyükelçi Kormino'nun Milli Çözüm dergisine yazı yazması da Ankara'yı rahatsız etti. Derginin kendi yazarları arasında gösterdiği büyükelçi Kormino, Ocak 2005 sayısında 'IMF-Arjantin sonuncu değil' başlıklı bir yazı yazdı. Büyükelçi, IMF politikalarını eleştirdiği yazısında Arjantin'de iç çatışmaya bu örgütün neden olduğunu ve bunun IMF politikalarını uygulayan diğer ülkelerde de görüleceğini savundu.
Dışişleri'nde yapılan değerlendirmeler sonunda Müsteşar Ali Tuygan tarafından haziran ayında bakanlığa davet edilen Büyükelçi Kormino'ya artık beraber çalışma olanağı kalmadığı iletildi ve "Eğer gitmezsen biz seni istenmeyen adam ilan ederiz" mesajı verildi.
Temmuz başında ayrıldı
Kormino'nun da bu gelişme üzerine Ankara'dan ayrılma kararını Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan'a ilettiği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı'nda ilgili siyasi daireye veda eden büyükelçi Kormino'nun temmuz ayı başında Türkiye'den ayrıldığı öğrenildi.
Ardından Sudan yönetimi, Ankara'ya yeni büyükelçisini gönderdi. Yeni büyükelçi Muhammed el Hassan Ahmed Elijah 19 Eylül'de Sezer'e güven mektubunu sunarak görevine başladı.
Sudan: İdari bir karar
Sudan'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cemal Osman, Radikal'e bilgi verirken, büyükelçinin tamamen idari bir kararla geri çekildiğini savundu. Osman, Kormino'nun faaliyetleri ya da dergideki yazısına ilişkin Dışişleri'nden hiçbir olumsuz mesaj almadıklarını söyledi. Müsteşar, Sudan'da 9 Ocak'ta başlayan süreçte yeni bir idari yapılanma içinde olduklarını, büyükelçinin de şimdi Dışişleri'nde bir daire başkanı olarak görev yaptığını belirtti.
Dışişleri doğrulamadı
Dışişleri Bakanlığı da, Büyükelçi Kormino'nun ülkesindeki hükümet değişikliği nedeniyle apar topar ayrılmak zorunda kaldığı bilgisini verdi. Bakanlık, Kormino'nun Dışişleri'nce gönderildiği haberlerini doğrulamadı.
Yazısından: IMF, Siyonist hâkimiyet
Büyükelçi Altereifi Ahmet Kormino, Milli Çözüm'deki yazısının Türkiye'yle ilgili bölümünde şunları dile getirdi:
"Türkiye'nin durumuna gelince, daha önce örnek olarak göstermiş olduğumuz ülkelerde olduğundan daha iyi değildir. Türkiye'de tarım sektörü en parlak sektörlerden biri idi. Ama o da zarar görmüştür. Şeker fabrikaları kapanmıştır. IMF maaş yaşını altmış yaş ile sınırlandırmıştır. Benim değerlendirmelerime göre bu yaş olgunluk, üretim için yüksek verimlilik ve yıllar boyunca elde ettikleri deneyimlerinden faydalanma yaşıdır. Böylece, diyebiliriz ki, IMF'nin reçetesi gelişmekte olan ülkelerin hasta ekonomilerini iyileştirmez, bilakis hastalığı artırır ve ekonomiyi uzun bir süre yoğun bakım ünitesine sokar. IMF bunu bilerek yapar. Fakat bu reçeteyi de değiştirmek isteyenlere savaş açar. Çünkü azgelişmişlik ile adlandırılan ülkelerin ekonomisini iyileştirmesini ve güçlenmesini, Siyonist hâkimiyetine aykırı sayar."


    http://www.radikal.com.tr/7607887607880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.