Milli Görüş'e 'suç örgütü' soruşturması

BERLİN - Daha önce Deniz Feneri e.V.yolsuzluğunun ortaya çıkarıldığı Almanya’da bu kez Münih Savcılığı, suç örgütü oluşturdukları şüphesiyle ülkedeki bazı İslami dernek yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.
‘Kölner Stadt Anzeiger’ gazetesi, İslam Toplumu Milli Görüş Derneği (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Almanya İslam Toplumu (IGM) Başkanı İbrahim El-Zayat ve beş dernek yöneticisinin suç örgütü oluşturarak yasadışı yollardan para sağladıkları ve bunu ‘İslamcı hedefler’ için kullandıklarından şüphe edildiğini yazdı. Soruşturmayı yürüten Münih Başsavcısı Anton Winkler gazeteye yaptığı açıklamada, zanlıların para akladıklarından ve dolandırıcılık yaptıklarından, bu yollarla elde ettikleri paralarla Münih ve Ulm kenti çevrelerindeki ‘İslamcı grupları’ desteklemiş olmalarından şüphelenildiğini söyledi.

Şiddet yanlısı örgütle ilişki

Üçüncü ve El-Zayat’ın, kendilerine yönelik suçlamaları tümüyle reddettikleri belirtilen gazete haberinde, Arap girişimcilere danışmanlık yapan El-Zayat’ın, şebekenin başı olduğunun ve şiddet yanlısı olarak bilinen ‘Müslüman Kardeşler Birliği’ örgütüyle doğrudan ilişkisi bulunduğunun tahmin edildiği kaydedildi. IGMG’nin emlak işleriyle de ilgilenen El-Zayat’ın, ‘Avrupa Cami İnşaatını Destek Derneği’nin genel sorumlusu olarak da Avrupa’daki 600’den fazla caminin bakımından  sorumlu olduğu ifade edildi. Gazetenin haberinde ayrıca, Köln Savcılığı’nın da bir İslami derneğin üç yönetim kurulu üyesi hakkında vergi suçu işlemek ve sahte bilanço düzenlemek şüphesiyle soruşturma başlattığı duyuruldu. Münih Savcılığı tarafından hakkında suç örgütü oluşturmak şüphesiyle soruşturma başlatılan İslam Toplumu Milli Görüş  Derneği Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, kendisine yönelik suçlamaların tümüyle asılsız olduğunu savundu.
IGMG’nin internet sitesinde ise, Üçüncü’nün soruşturmayla ilgili gerekçeyi ‘sudan bir sebep olarak’ gördüğü ve bu konuda “Suçlamalar tümüyle asılsız” şeklinde konuştuğu ifade edildi.  Üçüncü’nün iddialara karşı gerekli hukuki adımları attığı ve soruşturmanın ardından açıklama yapacağı belirtildi. (aa)