Milli Kütüphane'de yolsuzluk operasyonu

Milli Kütüphane'de yolsuzluk operasyonu
Milli Kütüphane'de yolsuzluk operasyonu

Milli Kütüphane’nin onarım, temizlik ve Osmanlıca eserlerin dijital ortama aktarılması ve kitap ciltleme ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Kütüphane Başkanı Tuncel Acar ve 3 daire başkanın aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, yolsuzluk iddialarına adı karışan Milli Kütüphane yöneticileri ile kütüphaneden ihale alan şirketlerin sahip ve yöneticileri, hâkim kararıyla dinlemeye ve izlemeye alındı. Teknik ve fiziki takipte, Milli Kütüphane’nin gerçekleştirdiği malzeme alımı, onarım, temizlik ve yemek ihalelerinin yanı sıra kütüphanenin arşivinde bulunan Osmanlıca eserlerin dijital ortama aktarılması, gazetelerin dijital görüntülerinin Süreli Yayınlar Bilgi Sistemi’ne alınması ve kitap ciltleme gibi hizmet alım ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı saptandı. İhale yolsuzluğunun mali boyutunun milyonlarca lirayı bulduğu iddia edildi.

Dosyalara el konuldu

7 aydır sürdürülen teknik ve fiziki takip sonucu Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı polislerce dün düğmeye basıldı. Milli Kütüphane Başkanı Acar ve 3 daire başkanı da dahil 8 kütüphane personeliyle Milli Kütüphane’den ihale alan şirketlerin sahip ve yöneticilerinden oluşan toplam 20 kişi evlerinde gözaltına alındı. İhale dosyalarına el konuldu. Şüphelilerin ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurarak ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, ihmal’ ile suçlandıkları öğrenildi.