Milli parkta otel mi?

Kemer bölgesindeki 'Beydağları Sahil Milli Parkı', Bakanlar Kurulu kararıyla milli park statüsünden çıkarılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi.

ANTALYA - Kemer bölgesindeki 'Beydağları Sahil Milli Parkı', Bakanlar Kurulu kararıyla milli park statüsünden çıkarılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi. Bakanlar Kurulu kararı 2 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanırken kendilerine 'Kındıl Çeşme Orman Dostları' adını veren 20 doğasever, harekete geçti.
Kararla kamp alanı olarak kullanılan bölgede özel tesisler yapılacağı endişesi taşıyan grup konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Doğaseverler adına Aynur Korkmaz, "Beydağları Sahil Milli Park Alanı'nın bir otele tahsis edilmek üzere Turizm Bakanlığı'na devredildiğini öğrendik. Bu yolla alan, kısa sürede halka kapanacak. Kamp için Orman Bakanlığı'nın belirlediği fiyat 17.5 YTL, ama artık 20 YTL ve üç aylık peşin isteniyor. Bu yolla bölgede kamp yapanlar uzaklaştırılmak isteniyor" diye konuştu.
Antalya Baro temsilcisi Zafer Mülayim de, kararların inceleneceğini, gerekliliğin ortaya çıkmasıyla baronun tahsisin iptaline ilişkin davada müdahil olabileceğini söyledi.
TTKD: Eylem yapacağız
Türkiye Tabiatı Koruma Derneği (TTKD) Şube Başkanı Hediye Gündüz ise Antalya'da orman ve milli park statüsündeki bazı alanların kamuoyunun bilgisinin dışında çeşitli kuruluşlara tahsis edildiğini ileri sürdü, doğaseverlerin TEMA Vakfı ve Antalya Barosu ile koordineli şekilde eylem kararı aldığını söyledi.
10 yıllığına kiralandı
Kındıl Çeşme kamp alanı, Konyaaltı'ndaki Portobello Otel'in sahibi Niyazi Gökhan tarafından, 2004'te 10 yıllığına günübirlik kamping alanı olarak kiralanmıştı. İhale muhammen bedeli 137 bin YTL olarak belirlendi. Gökhan 340 bin YTL'ye ihaleyi kazandı. Sözleşmede, 19 yıl daha kiralamayı uzatma hakkı var. Doğaseverler bu fiyatın bir kamp alanı için çok fazla olduğunu belirtti, "Niyetleri iki-üç yıl zarar edip, kampı lağvederek otel yapmak" diye iddia etti.
Gökhan kamp alanını kiraladıktan sonra, önce örnek olarak alana bir bungalov yapıldı, halkın şikâyeti üzerine yıkıldı. Kındıl Çeşme öncelikle Orman İşletme Müdürlüğü'ne aitken, daha sonra milli parka dahil edildi. Eskiden Orman İşletme Müdürlüğü yönetimindeki kamp alanında kütüphane, gece bekçisi, sağlık kabini varken, şimdi yok. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7596767596760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.