Milli Piyango özelleştirmesi için Aralık'a kadar tarih verildi

Milli Piyango özelleştirmesi için Aralık'a kadar tarih verildi
Milli Piyango özelleştirmesi için Aralık'a kadar tarih verildi
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, "Milli piyango ihalesinde ikinci sıradaki şirkete Aralık ortasına kadar süre verildi." dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Milli Piyango’nun özelleştirilmesinin yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını belirtirken, bu yıl sonu için 8.7 milyar lira olan özelleştirme geliri hedefinin ise gelecek yıl için 10 milyar lira olduğunu kaydetti.

UniCredit Grubu tarafından düzenlenen “Türkiye Altyapı Finansmanı Kongresi”nde konuşan Ahmet Aksu, “Milli Piyango özelleştirmesini yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Aralık ortasına kadar süre var, süreç devam ediyor” dedi.

Milli Piyango şans oyunlarını işletmek için lisans sözleşmesini imzalamak üzere 15 Nisan’a kadar ek süre alan Net Holding bu sürede de ihaleyi imzalayamayacağını açıklamış; ardından sürecin ikinci iyi teklifi veren ERG-Ahlatçı Ortak Girişim Grubu ile devam edilmesi kararı alınmıştı.

Bu yılın tamamı için 8.7 milyar liralık özelleştirme hedefleri olduğu belirten Aksu, bütçenin henüz netleşmediğini ancak 2016 yılında da 10 milyar lira civarında bir özelleştirme gelirinin beklendiğini ifade etti.

2 LİMAN ÖZELLEŞTİRİLECEK

2016 yılında limanlar ya da başka projelerin özelleştirilebileceğini belirten Aksu, “Seneye 2 limanın özelleştirmesi planı var. Bunlar İzmir ve Tekirdağ limanları, İzmir’deki kruvazör limanı ve yük limanı. Bu projeler için ihaleyi 2016 yılında sunacağız ve bu özelleştirmeleri gelecek sene içinde yapmayı planlıyoruz. Seçimlerden sonra özelleştirme programının hızlanacağına eminiz” diye konuştu.

Aksu, yaptığı açıklamada hedeflerinin 3 veya 4 sene içinde elektrik üretim santrallerinin çoğunun özelleştirilmesi olduğunu da belirtti.