Milli Piyango: Sahte bileti anlamak kolay

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, sahte yılbaşı bileti satışına ilişkin duyumları olmadığını belirtti, gerçek ve sahte biletlerin de birbirinden çok kolay ayırtılabileceğini anlattı.

ANKARA - Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, sahte yılbaşı bileti satışına ilişkin duyumları olmadığını belirtti, gerçek ve sahte biletlerin de birbirinden çok kolay ayırtılabileceğini anlattı.
Balak, İstanbul'da bulunan sahte biletlerin piyasaya sürülmeden ele geçirildiğini, ne İstanbul ne diğer yörelerde sahte bilet satışı yapıldığına dair bilgi aldıklarını söyledi. Milli Piyango Genel Müdürü, İstanbul'da ele geçirilen, bir yüzü basılmış sahte biletlerden Merkez Bankası Banknot Matbaası'na örnek göndererek inceleteceklerini belirtti.
Gerçek biletin kâğıdı farklı
Balak sahte biletlerle ilgili şu bilgileri verdi: "Bize gelen ilk bilgilere göre sahte biletlerle gerçek biletler arasında anormal farklar var, birbirinden ayırt etmek çok kolay. Bayiden bilet alan vatandaşlar, biletleri ışığa tutarak, alt ve üst köşeler ile biletin ortasına baksın. Burada MP filigranını görecekler. Yine ultra viyole ya da mor ışıkların altında biletlerimizde mavi, sarı ve kırmızı renkli fiber parçacıklar görülecek. Sahte biletlerde bunların hiçbiri yok. Yine bizim biletlerimizin basıldığı kâğıtlar, sadece merkez bankaları ve benzer kuruluşların ithal edebildiği özel türde kâğıt. Kâğıt farkı bile gerçek ve sahte biletleri ortaya çıkarır. Ayrıca bizim 10 bini aşkın bayimiz var. Sonuçta 10 bini aşkın polisimiz var. Bunların hepsinin elinde bol miktarda yılbaşı bileti var. Hiçbiri sahte bilet satanlara izin vermez."