Milli Savunma Bakanı açıkladı: TSK'da bin kişilik 'paralel yapı' soruşturması

Milli Savunma Bakanı açıkladı: TSK'da bin kişilik 'paralel yapı' soruşturması
Milli Savunma Bakanı açıkladı: TSK'da bin kişilik 'paralel yapı' soruşturması
Anadolu Ajansı'nın 'Editör Masası' programına konuk olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, orduda geniş çaplı bir 'paralel yapı' soruşturması olduğu iddialarını teyit ederek, "Binin üzerinde kişiyle ilgili ihbar var. Bunlarla ilgili, idari ve askeri soruşturmalar başlatılmıştır" dedi.

RADİKAL – Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki ‘paralel yapılanma’ operasyonu iddialarıyla ilgili olarak, “Binin üzerinde kişiyle ilgili olarak ihbar gelmiştir. Bu ihbarlarla ilgili, hem idari hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmalar başlatılmıştır. Neticelendiğinde elbette gereği yapılacaktır” dedi.

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Silahlı kuvvetler milli bir ordu. Milli bir ordu olması silahlı kuvvetlerimizin gücünü ve 77 milyonun da bu orduya olan güvenini göstermektedir. Dolayısıyla milli ordu vasfını değiştirmemek lazım. Milli ordu vasfı nedir? Hukuk , kanun içerisinde komutanlara bağlı, komutanlardan aldığı talimatı uygulayan bir yapı olması lazım. Eğer komutanından değil de bir başka yerden talimat alan bir yapı varsa o zaman bu milli olma vasfını kaybeder."     

73 SUBAY GÖREVE DÖNDÜ

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Balyoz ve Ergenekon davaları nedeniyle görevinden uzaklaşan askerler hakkında ise şunları söyledi:

“73 subayımız göreve döndü. Bunlardan 46'sı Yüksek Askeri Şura'da terfi derecelendirilmesine gidecektir. Dolayısıyla o terfide Yüksek Askeri Şura Üyeleri kendilerine, diğer aynı yaşta tertiplerine bakarak da en iyi liyakat ve ehliyeti dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır."       

‘KOZMİK ODA’DAKİ BELGELER SIZABİLİR

"Kozmik Oda'da ele geçirilen bilgilerin dışarıya sızdırılmasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Ancak bunları dışarı sızdırırlar mı, hiç şüpheniz olmasın, sızdırabilirler. MİT Müsteşarı, Genelkurmay'ın ve Dışişleri Bakanı'nın bir toplantısı dışarı sızdırıldı mı? Sızdırıldı. Bundan sonra da böyle bir şey yapabilirler mi? Yapabilirler. Böyle baktığınızda, adeta bir karşı istihbarat örgütü görüntüsü veriyor."