Milli Savunma Bakanı: Silahlı kuvvetleri nüfusu az illere taşıyacağız

Milli Savunma Bakanı: Silahlı kuvvetleri nüfusu az illere taşıyacağız
Milli Savunma Bakanı: Silahlı kuvvetleri nüfusu az illere taşıyacağız
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askeri birlikleri büyük şehirlerden nüfusu az olan illere taşıyacaklarını söyledi.

KARS - AK Parti İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftar programına katılmak için uçakla Kars'a gelen Bakan İsmet Yılmaz, gazetecilere ulaşım sorunlarını ele alarak kent merkezlerindeki askeri yerleşim alanlarının taşınmasının o kentin hem ekonomik hem de trafik rahatlığı açısından önemine değindi. Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

"Şunu bilin ki silahlı kuvvetlerin varlığı bir ile canlılık getirir. Ben çok ile gittim ve herkes diyor ki, 'Bize acemi birliği veya usta birliği gönderin' niye? Çünkü, nerede silahlı kuvvetler varsa, orası canlıdır. Malatya'da varsa canlıdır, Konya'da varsa canlıdır. Ancak biz hep şunu söyledik; dedik ki silahlı kuvvetlerin birliklerinin büyük şehirlerde olmaması lazım. Neden? Oranın yeteri kadar nüfusu var. Dengeli bölgeler arasındaki kalkınmayı giderebilmek için farklılığı azaltabilmek için en azından büyük şehirlerde silahlı kuvvetler birliklerimizin olmaması lazım. Bunu nüfusu daha az olan illere taşımamız lazım. Genelkurmay Başkanlığımız bir master plan yapıyor. İnşallah bu çalışmadan sonra biz büyükşehirlerimizin silahlı kuvvetlerini, nüfusu daha az olan illere taşımayı düşünüyoruz. Orada da yine bölgeler arasındaki kalkınmışlığı da azaltabilmek için Batı'dan ziyade Doğu'daki illere de kaydırmayı düşünüyoruz. Şöyle de düşünmek lazım. Çok dışarı gönderdiğinde bunların da çocukları, lojmanları var değil mi? Bunların da şehirle bütünleşmesi var değil mi? Yani 'Dağ başına gitsin ne yaparsa yapsın' diye isteseniz de olmaz. Ama istenmediğinde gidecek mi gider. Ama bunu hiç kimse istemiyor. Aksine herkes gelsin diyor. Dolayısıyla da bizim kullanmadığımız alanları Kars'a verme konusunda bir çalışmamız var, bunu tamamlatacağız."

"EMEKLİ OLALARIN DAVA İLE BİR ALAKASI YOK"
Bakan Yılmaz bir gazetecinin, "Yaş kararlarında Ergenekon tutuklularının emekliye sevk edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Emekli olan arkadaşlarımız için de söyleyeyim. Şimdi bende müsteşar yardımcısı vardı, Tümgeneral. Hakkında hiç dava yoktu ama emekli oldu. Diğer arkadaşımızın da hakkında dava vardı o da emekli oldu. Bu emekli olanların dava ile bir alakası yoktur. Kadro veya kadrosuzlukla alakası vardır. Dolayısıyla kadrosuzlukla ilişkilidir, onu söylemek istiyorum. Bendeki olan tümgeneral pekala emekli oldu, hakkında hiçbir davası yoktu. Demek ki dava açılmayan kimse emekli olabiliyor mu? Oluyor. Demek ki dava açılan bir kimse de kadro müsait değilse o da emekli olabilir. Dolayısıyla bunu biz o davayla ilişkilendirmiyor, bağlandırmıyoruz. Kadroyla, hakkında dava açılan da açılmayan da, emekli olan da olabiliyor. Emekli olma gerekçesi kadrodan dolayıdır. Dolayısıyla milletimize hayırlı olsun diyorum."
Bakan Yılmaz, bölgesel güç olarak nitelendirdiği Türkiye 'nin her alanda bugününün dünden daha iyi olduğunu ifade ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyduklarını, bütün milletin de gurur duyması gerektiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı, şöyle devam etti:
"Silahlı kuvvetlerimiz, Türkiye'nin hak ve menfaatlerini koruma, yeteneğine, kapasitesine en üstteki komutanından en attaki Mehmetçiğine kadar yetkilidir, yeterlidir. Kendi insansız hava aracımızı, helikopter, gemi, tankımızı yapabiliyoruz. Kendi kara araçlarımızın hepsini yapabilir durumdayız. Dışarıya bağımlılığımız yüzde 45'in altına düştü. Bu iyi bir noktadadır. Bir de ithal ettiğimiz ürünlerde var ama ithal ettiğimiz ürünlerden daha fazla ürün ihraç ediyoruz. Bu da savunma sanayide bir açık vermiyoruz demektir. Gerek savunma sanayinde gerekse de Türkiye'nin diğer ihracat kalemlerinde, Türkiye çok iyi bir noktada. En azından geçen ay Temmuz ayının ihracat kalemleri Cumhuriyet devrinde Temmuz ayında yapılan ihracatların yüzde 17 daha fazlası. Dolayısıyla Türkiye inşallah birlik ve beraberlikle hep beraber çalışacağız. Çünkü; bu ülke hepimizin, bu ülke 76 milyon. Herkesin eşit hakkı var. Bu eşit hakla aynı sorumluluk bilinciyle hareket edersek Türkiye'yi evlatlarımız, torunlarımız, gelecek nesiller için çok daha güçlü, birlik ve bütünlük içerisinde bırakırız. Bu bize emanet biliyorsunuz. Dolayısıyla kendi evlatlarımıza, torunlarımıza daha güçlü daha iyi bir Türkiye bırakırız' diye düşünüyorum."

DHA - Bedir ALTUNOK


  http://www.radikal.com.tr/114483811448388

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  milli savunma bakanı:silahlı hk. - runekson

  milli savunma bakanı duruşu tavırları ve sözleri ile emret bakanım tiyatrosundaki rolü bile becermekten aciz bir adam,TSK ni nüfus artırıcı bir kurum olarak gören anlayış yakın zamanda TSK diye bir kurumun ortada olmayacağının işaretlerini veriyor, ülkenin güvenliği için TSK gerekli bir kurumdur,daha aktif hale getirilmesi için silah teknolojileri konusunda araştırma ve bu silahların imkanlar ölçüsünde imalatını yapmak gibi görevler verilerek daha aktif bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Nedenini biliyorsunuz. - moeztas

  Askerın konuşlandığı -kıymet biçilmez- yerleri/arazilerini "ranta" açacaklar. Bu kadar basit. Yeşil alan yapmalarını hayal etmeyin!

  Doğruyu Söyleyin - bewarerdal

  Çok ile gitmiş de, herkes askerin-ordunun kendilerine gelmesini istiyor muş da... Bırakın bu süslü-cilalı lafları! Bunlar militarizmi-savaşı sempatik-sevimli göstermekten ve aslında savaşları meşru göstermekten başka bir şey değil. Neymiş, "bölgeler arasındaki kalkınmışlığı azaltmak için birlikler doğuya kaydırılacakmış". Asıl niyet, 'barış süreci'nden istifade boşalan yerleri doldurmaktan başka bir şey değil. Bu aslında iktidarın-devletin barışma konusundaki asıl niyetini ortaya koyuyor. Şunu unutmayın Kürdistan'ın Kürtlerin, kışlaya-orduya-silaha ihtiyacı yok. Silah değil, barış istiyoruz.

  Yeni rant alanları - ozymandias

  Askeriyenin arazilerine yakın geçmişte de göz dikmişti AKP. O zaman tutturamamışlardı. Şimdi halkın yararına yapıyoruz masalı ile konacaklar o arazilere. Bu da demektir ki yeni AVM'ler, gökdelenler, siteler geliyor, ağaçlar, yeşil alanlar gidiyor. Hayırlı olsun.

  Ankara ve İstanbul ne olacak? - mahmuthuseyin

  Öncelikle Ankara ve İstanbul tahliye edilmeli. Sadece ekonomik nedenlerle değil, aynı zamanda politik nedenlerle de. Düşünün, Ankara'da hiç asker, tank vs. olmasaydı, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbeleri başarılı olabilir, hatta planlanabilir miydi? Sadece Ankara ve İstanbul'dan uzak tutmakla yetinmeyip, aynı zamanda Eski Roma'daki Rubicon ırmağı benzeri hat belirlenmeli ve askeri birliklerin Ankara ve İstanbul'a belirli bir mesafeden daha fazla yaklaşması yasaklanıp, o hattı geçmek anayasal düzene ve demokrasiye karşı silahlı kalkışma sayılmalı. O zaman 35. madde bırakın yerinde kalsın. Bakalım o zaman tek bir general bile darbeyi aklından geçirebilecek mi? Eski Romalılar sahiden bilge insanlarmış.

  Ekonomi Canlansınmış - Batılı

  Ekonomiden zerre kadar anlamadığın ortada bari yalan atacaksan başka bir konu ile ilişkilendirseydin. Ekonomi canlansın diye dünyanın hangi ülkesinde askeri birliklerin konumu değiştiriliyor söylesene. Ekonomi canlansın istiyorsan zorunlu askerliği kaldır ve o zorunlu olarak tuttuğun askerler için yaptığın harcamaları ekonomiye, teknolojik gelişime yatır bak ekonomi nasıl kalkınıyor gör. Fakir fukaranın evladını al 15 ay boyunca zorunlu tut ne bir kazanç elde edebilsin ne de başka bir şey üstüne üstük ailesinin bin bir bela gönderdiği fukara askerin cebindeki üç beş kuruşun hesabını yap. O kadar çok düşüncelisin Ankara'daki o boş beleş bakanlıkları nüfusu az olan illere dağıt. Hem illerdeki ekonomi canlanır hemde o bakanlıklar halkın derdi ne dermanı ne daha iyi anlar. Yalan atacak diye ortaya attığı yalana bak Ekonomi canlansınmış. Sizin ne amaçla askeri birlikleri dağıttığınızı çok iyi biliyoruz. Göreceksiniz o askeri birliklerin hepsi sınır bölgelerine yerleştirilecek. Amacıda kesin şudur. PKK sınır dışına çekilsin sonra sizde barışın üzerine yatalım Kürtlerin haklarını da vermeyelim. Sınırı da askeri birliklerle koruruz, PKK de bir daha Türkiye'ye giremez. Ama bilmiyorlar ki PKK'nin 10 milyondan fazla üyesi içeride kalıyor diye :)

  çok doğru karar... - guvent

  mesala ankara da hiç asker olmasın!!!!