Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Askerlikte yeni bir çalışmamız yok

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Askerlikte yeni bir çalışmamız yok
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Askerlikte yeni bir çalışmamız yok
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir gazetecinin sorusu üzerine, "Bedelli askerlik olmayacağını çok net şekilde söyledim. Yeni bir gelişme yok. Olmayacak da" dedi.

MALATYA– Malatya’da temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Gel güzel kardeşim yurdumun dört bir tarafındaki güzel kardeşlerimle tanış, bir ol. Kardeş olduğunu gör. Bir de sana üstüne para vereyim diyoruz. Dolayısıyla askerlikte yeni bir çalışmamız yok” dedi.

Yılmaz, Malatya'daki temasları kapsamında Milli Türk Talebe Birliği Şubesini ve Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nebi Keleş'ten faaliyetleri hakkında bilgi alan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarlarında yapılan çalışmalara değindi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, bir gazetecinin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine, "Bedelli askerlik olmayacağını çok net şekilde söyledim. Yeni bir gelişme yok. Olmayacak da" dedi.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, şunları söyledi:

"600 bine yakın insanımız askerden bakaya veya kaçak durumunda. Bunlardan bir çoğunun yoklama kaçağı olması veya bakaya kalması, ya 'askerlik kısalacak' ya 'biraz daha bekleyin' ya 'bedelli çıkacak biraz daha bekleyin' diye düşünmesindendir. Onu da diyenler, Silahlı Kuvvetlerimizin veya Genelkurmayımızın ihtiyaçlarını dikkate almadan yapılan açıklamalarla bir algı oluşturuluyor. Bizden önce askerlik hizmet süresi 18 aydı. Önce 15 aya düşürdük. Şimdi 12 aya düşürdük. 12 ay da normaldir. Her iki ayda bir 2 günlük izin var. Bu da 24 gün, bir ay demektir. Askerlik 11 ay kalıyor. Yedek subay olanlara ise yaklaşık bir yıl oluyor, 2 bin liranın üzerinde de maaş veriyoruz. 'Gel güzel kardeşim yurdumun dört bir tarafındaki güzel kardeşlerimle tanış, bir ol. Kardeş olduğunu gör. Bir de sana üstüne para vereyim' diyoruz. Dolayısıyla askerlikte yeni bir çalışmamız yok."

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/116504311650435

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - HalilEksi

  Bedelli askerlik hayırlı olsun diyebiliriz o zaman. Bedelli askerlik yok dediklerine göre kanunun çıkması yakındır

  Kimbilir ne derdiniz vardıda askere gidemediniz. - garigan

  İşinizi,gücünüzü,egitiminizi,bakmak zorunda olduklarınızı, hastalarınızı, hayatlarınızı bırakıp gelin üstünede bize para verin diyorsunuz.Bu kanayan yaraya bulduğunuz çözüm bu mudur.Ok yaydan çıktı.Toplumun diline dolanan ,kalbinde olan bir şey gerçekleşir muhakkak.Bu dertli ve dilsiz vatandaşlarınızın derdini dile getiren kendi başkan yardımcınızı paylayacağınıza ona kulak vermeniz gerekirdi.Bu sorunu ele alma ve uygulama girişiminiz (önceki bedellide dahil) çok aceleye getirildi ve soruna çözüm olmaktan çok uzaktı.Bu sıkıntının sebebi tamamen sizsiniz.

  nedir? - karaoke

  bir çıkacak bir çıkmayacak. dalga mı geçiyorsunuz? nedir? zaten zorunlu askerlik diye bir kavram insan haklarına aykırı bir uygulama. sanki hapishaneye girecek olan mahkumla pazarlık yapılıyor. kadın halimle isyan ettim. erkeklere sabır diliyorum.

  ... - hasbhasb

  Askere gidecek olup da yaşı geçenlerden neredeyse bedelli askerlik kadar para almak neden? Bu duruma kökten bir çözüm getirmek yerine, her işinizde olduğu gibi kolaya kaçmayı da iyi bilirsiniz..

  yetmedi mi? - optimizeric

  çok sayıda insan zor durumda, bu durumu bilen gazeteciler de savunma bakanını her gördüklerinde kendisine bedelli askerlik konusunu soruyorlar. bu adam kim olduğunu sanıyor da bıkmadan usanmadan 'yok, olmayacak' falan diyebiliyor, halkının talebini bu kadar rahat reddebiliyor? kendisini meclise gönderen bu insanlara karşı hiç mi sorumluluk hissetmiyor acaba? içinde yaşadığı toplumun isteklerini görmezden gelip üstüne bir de ders vermeye kalkan siyasetçilerimizin olması ne kadar acı. bunun neresi demokrasi?