Milli Savunma Bakanı Yılmaz: İhtiyaç olursa sözleşmeli askerliği düşünürsünüz

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: İhtiyaç olursa sözleşmeli askerliği düşünürsünüz
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: İhtiyaç olursa sözleşmeli askerliği düşünürsünüz
Milli Savunma Bakanı Yılmaz'dan askerlikle ilgili flaş açıklama geldi: Eğer yarın 400 bin ihtiyaç olur, çağırdığında 400 bin değil, 100 bin gelirse o zaman siz de bu zorunlu askerliği değil, sözleşmeli askerliği veya tam profesyonel askerliği düşünmek zorunda kalırsınız.

RADİKAL - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas'ta ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce bir otelde düzenlenen "Anneler Günü" programına katıldı. Daha sonra Türkiye Yol- İş Sendikası Şube Başkanı Zeki Ekici'yi ziyaret eden Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi büyütmek için çalıştıklarını söyledi. 

'4 YILDA 2 KEZ BEDELLİ ÇIKARDIK'

Bakan Yılmaz, hükumetlerinin 4 yılda 2 kez bedelli askerlik yasası çıkardığını ve askerlik süresini de kısalttıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Hollanda ile Almanya zorunlu askerliği kaldırdı. Almanya'nın İçişleri Bakanı 'Sayın bakanım zorunluğu askerliği askıya aldık. Nüfus artış hızı yok. Genç nüfus yok, askere çağırıyoruz, kimse gelmiyor. İhtiyacı karşılayacak kadar genç insan bulamazsanız mecbursunuz siz de sözleşmeli askerliğe geçersiniz' diyor. İstiyoruz ki Türkiye o duruma geçmesin ama gidişat odur. Nüfus artış hızı belli bir orana gelmezse, nüfus yaşlanırsa? Şu anda 400 bin Mehmetçiğimiz geliyor, subaylar, astsubaylar hariç, zorunlu askerlik kapsamında gelenler. Eğer yarın 400 bin ihtiyaç olur, çağırdığında 400 bin değil, 100 bin gelirse o zaman  siz de bu zorunlu askerliği değil, sözleşmeli askerliği veya tam profesyonel askerliği düşünmek zorunda kalırsınız. Ama inşallah, Türkiye o döneme gitmez diye düşünüyoruz." 

(AA)