Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Suriye'ye spor amaçlı silahlar gitti

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Suriye'ye spor amaçlı silahlar gitti
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Suriye'ye spor amaçlı silahlar gitti
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığının Suriye'ye herhangi bir silah ihracatına izin vermediğini belirterek, "Yılmaz, "Suriye'ye spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kurusıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir" dedi.

 


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye 'den Suriye 'ye silah götürüldüğü yönündeki haberlerle ilgili konuştu. Türkiye'den yapılan bütün silah ihracatlarının izninin Milli Savunma Bakanlığı'ndan geçtiğine işaret eden Yılmaz, bakanlık olarak Suriye'ye herhangi bir silah ihracatına izin verilmediğinin altını çizdi.

Yılmaz, "Suriye'ye harp silahı ihraç edilmemiştir. 2013 yılında Türkiye'den Suriye'ye hiçbir silah gitmemiştir. İhraç edilenler ise yivsiz av tüfeği ve kurusıkı ses tabancası cinsi eşyadır. Bunun dışında bir ihracatımız söz konusu değildir" şeklindeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasını okudu. Bu iddiaya ilişkin haberlerin fotoğraflarında yer alan harp silahlarının ihracatının yapılmadığını belirten Yılmaz, kamuoyunun yanıltılmak istendiğini söyledi. Yılmaz, "Suriye'ye spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kurusıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir. Bu eşyanın, mevcut uluslararası mevzuata uygun olarak Suriye'ye ihracatı herhangi bir kısıtlamaya ve izne tabi değildir ve gümrük kontrolünde de kırmızı hattan geçirilerek yapılmıştır" diye konuştu.

 

Suriye'ye giden silahlar belgelendi

 


  http://www.radikal.com.tr/1166632116663211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Spor - sokrates

  Bakanın açıklamalarından anladığım kadarıyla, Suriye'yi olimpiyatlara hazırlıyoruz. :) Önümüzdeki olimpiyatlarda ÖSO'dan bol altın, gümüş ve bronz madalya bekliyoruz...

  stand-up gösterisi - efeg27

  Bakan bence istifa edip komedyenliğe başlasın daha çok yolunu bulur! Ben düzeltmesini yapayım o silahlar spor amaçlı değildir öksüz ve yetim kalanlara gönderilen oyuncak silahlardır aslında değilmi sayın bakanım?

  Spor mu!??? - Libertaad

  Milli Yalan Uydurma Bakani...ISTIFA!

  Dalga - vancetti

  İnan sayın bakan, ben kendi kendimle sizden daha iyi dalga geçebiliyorum. Bunun için size ihtiyacım yok.

  ... - r11

  Yahu yalan söylemenin de bir ölçüsü vardır...akapelilerin yalanları artık komedi düzeyinide aştı...

  Kelime oyunu.. - LoremIpsum

  Kesinlikle dogru söylüyorlar, Suriyeye kattiyen silah satilmamistir, aksini iddia etmek akil tutulmasi olur! Haberlerde bahsi gecen silahlar Suriyeye degil, Suriye ve Rojavaya karsi insanlik sucu isleyen türkiye/katar ve suudi destekli radikal teröristlere gönderilmistir. Silahlar büyük ihtimalle türkiye sinirlari icinde teslim edilmistir, zira hükümet suriyeye silah göndermedigini her firsatta dile getiriyor..

  Spor görmeyeli değişmiş - don kishot

  Sayın Bakan'ın spor amaçlı dediği silahlarla 150.000'e yakın insan öldürüldü. Hatay'da gece yarıları elektrik kesilerek binlerce militan camları karartılmış otobüslerde Suriye'ye götürüldü, ambulanslarla yaralı caniler getirilip, silahlar taşındı. Spor amaçlıymış... Vicdan muhasebesi yapmadıkları belli, ama az kaldı, bakalım şu operasyonlar bir sonuçlansın, şu seçimler geçsin kime nasıl hesabını verecekler Suriye'de, Türkiye'de, Irak'ta yaptıklarının... Hep beraber göreceğiz.