Milli yüzücünün 'internet paketi' isyanı!

Milli yüzücünün 'internet paketi' isyanı!
Milli yüzücünün 'internet paketi' isyanı!
'Sınırsız internet paketi'ne geçmek için zorlanan 71 yaşındaki milli yüzücü isyan etti: Kişilik haklarım çiğneniyor!

ALANYA - Antalya’nın Alanya İlçesi’nde yaşayan milli yüzücü ve emekli avukat 71 yaşındaki Behçet Kurtiç, abonesi olduğu bir iletişim şirketinin sınırsız internet paketine geçmesi için sürekli kendisini taciz ettiği ve mevcut internet paketi kullanımının bloke edildiği iddiasıyla Tüketici Hakları Derneği (THD) ile Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu.
THD Alanya Şubesi’ne başvuran Behçet Kurtiç, yaklaşık 1,5 aydır cep telefonundan aranarak sınırsız internet paketine geçmeye zorlandığını ancak kabul etmediğini söyledi. İletişim şirketinin 4 GB’lık sınırlı internet paketine yaklaşık 1 yıldır abone olduğunu ve ayda 29,9 TL ödediğini belirten Kurtiç, "Seyahat dönüşünde evimde internete girmek istedim ancak açılış sayfasında beni sınırsız internet paketine geçmeye zorlayan bir reklam çıktı. Hiçbir şekilde kabul etmedim. Yönlendirdikleri işlemi yapmadığım için borcum olmadığı halde internete de giremedim. Yıldırmak suretiyle bu pakete geçmeye zorlanıyorum" dedi.
 
’KİŞİLİK HAKLARIMA TECAVÜZ’ 
İnternetinin bloke edilerek haberleşme özgürlüğünün elinden alındığını iddia eden Kurtiç, "Kişilik haklarıma da tecavüz olduğu için Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulundum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bunun sadece bana değil, birçok vatandaşa da yapıldığını öğrendim. Bu cesareti nereden buluyorlar? Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kişisel bilgilerimi isteyerek ’gönder kaydını yapalım’ diyorlar. Aynı zamanda fişlendiğimi de düşünüyorum. İlgililere sesleniyorum. Bu şirketin sorumlularından hesap sormak istiyorum. Meclis’te de bir milletvekilinin bu şirket hakkında önerge verdiğini de medyadan öğrendim. Bu nedenle THD’ne de başvurdum." 

’BU RESMEN DAĞ KANUNUDUR’ 
THD Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan ise şunları kaydetti, "Bazı kurumlar özelleştirildi diye devlet vatandaşı onların kucağına atmamalı. Tüketici Yasası 20 yıldır var. 4 bakan değişti ancak bu yasa hâlâ değişmedi. Bu gidişe birilerinin ’dur’ demesi lazım. Halkın da artık sesini çıkarması gerekiyor. Şikayetçi öncelikle dilekçeyle iletişim şirketinden hesap soracak. Yazılı cevap istenecek. Behçet Kurtiç tatmin olmazsa, öncelikle yasaya uygun olup olmadığı kanaatine varılacak. Bir dilekçeyle hakem heyetimize başvuracak. Mutlaka bir çözüme kavuşturacağız. Böyle bir uygulama olmaz. Bu resmen dağ kanunudur."

'SORUN LİMİT AŞIMI YA DA MODEM KAYNAKLI' 
Alanya Telekom Müdürü Yılmaz Demir ise, "Kurumumuzda müşteri bilgilerinin gizliliği esastır. Kimseyle paylaşmıyoruz. Müşteri hizmetlerinden bilgilendirme amaçlı aranmış olabilir ancak ’ilgilenmiyorum’ dediyse bir daha aranmaz. ’Adil kullanım kotası’ dediğimiz limiti geçtiğinde erişimde hız düşüyor ancak, internet bloke etmek gibi bir uygulamamız yok. İnternet erişimindeki sorunlar farklı modem kullanımlarından kaynaklanıyor olabilir. Konuyla ilgili bir şikayet geldiğinde inceleme başlatırız" dedi. (Teoman ERİŞ / DHA)