Milliyetçi cenah da cinayete tepkili: Aksu istifa etmeli

Hrant Dink suikastını, hakkında TCK'nın 301'inci maddesinden dava açılmasına neden olan suç duyurusunu yapan ve mahkeme sürecinde gösteriler düzenleyen Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz'le Türkiye siyasi yelpazesinin milliyetçi kanadı da kınadı.

ANKARA - Hrant Dink suikastını, hakkında TCK'nın 301'inci maddesinden dava açılmasına neden olan suç duyurusunu yapan ve mahkeme sürecinde gösteriler düzenleyen Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz'le Türkiye siyasi yelpazesinin milliyetçi kanadı da kınadı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, hükümeti, 'bir vatandaşının can güvenliğini koruyamamakla' suçladı, İçişleri Bakanı'nı ve Başbakan'ı istifaya çağırdı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: AKP, iktidarı bir vatandaşımızın can güvenliğini koruyamamıştır. Sorumlu ve suçlu AKP hükümetidir. İçişleri Bakanı ve Başbakan'ın sorumluluğu üzerine alarak istifa etmesi lazımdır.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hrant Dink'in bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden üzüntü duydum. Etnik kökeni, inancı ve fikirleri ne olursa olsun bir kişinin hayatına kastedilmesini ve şiddete başvurulmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda bekleyen sözde soykırım tasarısının geçirilmesini kolaylaştırmaktan Türkiye'yi sıkıştırmaya kadar birçok senaryo ortaya konmuş olabilir. Ayrıca Dink, Fransa parlamentosundan sözde Ermeni soykırımına yönelik yasa geçirildiğinde, Fransa'yı Ermeniler üzerinden siyaset yapmakla suçlamıştı. Yine başka ülkelerin parlamentolarında sözde Ermeni soykırımı konusu gündeme getirildiğinde Dink, her defasında tepki koymuş ve bundan dolayı Ermeni diasporasının hedefi haline gelmiştir. Bütün bunlar, provokasyon için geniş bir alan açmaktadır.
İP Genel Başkanı Doğu Perinçek: Önce üzüntümü belirtiyorum. Türkiyemiz adına maalesef kaygılandığımız sürecin işaret fişekleri ve kurşunları patlamaya başlamıştır. Ermeni cemaatine ve bütün yurttaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Türkiye'ye karşı çok açık bir tertiptir. Her kim Amerikan Temsilciler Meclisi gündemine Ermeni soykırımını tanıma kararını, o yalanı getirdiyse bu cinayeti de o işlemektedir. Bizim henüz bulgularımız yok ama Türklük adına Türkiye adına böyle bir alçaklığın yapılması mümkün değildir. Çünkü bu cinayetten sonra karşılacağımız durumu hepimiz bilelim aynı Papa suikastında olduğu gibi 'Gördünüz mü Türkler Ermenileri öldürmeye devam ediyor' Yani bir anlamda Amerikan Temsilciler Meclisi'ndeki karar tasarısının gerekçesi kurşunla ifade edilmiştir. Bu kurşun sesleri o karar tasarısının gerekçesidir. Kerkük ve Diyarbakır merkezli tertiplerin bir parçasıdır. Yani Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak, milletimizi zor duruma düşürmek, suçlamak, suçlu ilan etmek, Türkiye'yi suç işleyen konumlarda göstermek çok açık ortadadır. Bu Irak'ın bölünmesinden sonra Türkiye'nin bölünmesi operasyonuyla çok açık bağlantılıdır. Ama Amerika bozguna uğrayacak. Bu cinayetler ve tertipler Amerika'yı kesinlikle kurtaramayacaktır.
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı: Bu vahşi cinayetin fail ya da faillerinin, bir an önce yakalanmasını ve bu menfur cinayetin hiçbir şüpheye, karanlık noktaya ve soru işaretine mahal vermeyecek bir şekilde kamuoyu önünde aydınlatılmasını temenni ediyoruz. Türkiye 'nin içinde bulunduğu bu kritik süreçte toplumun her kesimini sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.
Eski ASAM Başkanı Ümit Özdağ: Türkiye'ye ve menfaatlerine yapılmış bir suikast olarak görüyorum. Türkiye için çok önemli bir dönemde, Ermeniler dahil Amerika'yla ilişkilerin gerildiği ve sözde soykırım iddialarının Kongre'ye geleceği bir aşamada böyle bir cinayet eğer tesadüf eseri bir serserinin işlediği cinayet değilse stratejik nitelikli bir saldırıdır. Uzun uzun üzerinde çalışılmış 'Türkiye'ye nasıl ağır bir darbe vurulur' diye incelenmiş ve ondan sonra yapılmış bir saldırıdır. 'Arkasında kim var?' Türkiye'ye düşman, Türkiye'yi sıkıştırmak isteyen iç ve dış her unsur olabilir. Bunun ötesinde bu aşamada bir şey söylemek güç. Türkiye'nin yapacağı ilk şey bunun arkasında ne olduğunu kriminal olarak tespit etmek, Türk ve dünya kamuoyuyla paylaşması. Türkiye'ye kurulan komployu ortadan kaldırmak konusunda önemli bir adımdır bu.