Mimar Sinan öğrencileri: 'Lahtime dokunma'

Mimar Sinan öğrencileri: 'Lahtime dokunma'
Mimar Sinan öğrencileri: 'Lahtime dokunma'
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri, Tophane'deki Erken Bizans kalıntılarının çıktığı alana yapılmak istenen inşaatın durdurulması ve kalıntıların yerinde korunması talebiyle eylemdeydi. Arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri 'lahtime dokunma' sloganları attı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Tophane'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne ek bina yapılmak istenen arsada çıkan Erken Bizans hamamı ve lahtin yerinde korunması için arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri Fındıklı kampüsü önünde eylem yaptı. Tophane’de 1946’da yıkılan ‘İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi’ binasının ihya edilmek istendiği arsada İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülen kazıda 6-7. yüzyıl Erken Bizans’tan kalma bir hamama ait olduğu düşünülen mermer havuz, hamamı ısıtmak için kullanılan ‘külhan’ ve atıksu kanalları, ayrıca bir duvarın içine gömülü 4-5. yüzyıldan kalma Bizans lahti de bulunmuştu.

Geçtiğimiz hafta Radikal’e arkeolojik kazı hakkında görüş veren Rektör Yalçın Karayağız ‘’Kilise de yok konak saray da bilmem ne de yok, hiçbir şey yok. Evet bir tane lahit çıktı. O lahit memleketin her tarafında dağ başlarında da var. Arkeologlar şimdi kendilerini sorgulasınlar” demişti.

'Lahtime dokunma'

Eylemde ‘Lahtime dokunma’, ‘Arkeologlar susmayacaklar’ ‘Çanak çömlek değil kültürel miras’ sloganları atan öğrenciler, basın açıklamalarında rektörün açıklamasını eleştirerek ‘’Sorumlu olduğumuz insanlık mirasını korumak, rantsal talana ve kentimizin her bir alanının peşkeş çekilmesine dur demek ve İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi ihya projesinin durdurulması talebini dillendirmek için bugün buradayız. Tarihi ve kültürel değere sahip mekanların korunması ve koruma bilincinin kazandırılması için çalışması gereken kurumlar bugün, tahrip et-yap-işlet mantığının birimleri haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu kültür tahribatının bir an önce durdurulmasını ve eserlerin yerinde korunmasını aldığımız disiplin gereği uygun bulmaktayız’’ dedi. 

İnşaata üniversitenin öğretim üyeleri ve görevlileri de tepki göstermiş, MSGSÜ Sanat Tarihi Kulübü öğrencileri de daha önce bir basın açıklaması yayınlayarak inşaat çalışmalarını durdurulmasını ve alanın arkeolojik çalışmalar için değerlendirilmesini talep etmişti. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi’nin alanın arkeo-park olarak korunması için change.org üzerinden başlattığı kampanya https://www.change.org/tr/kampanyalar/tophane-de-arkeolojik-park adresinde devam ediyor.

İhale kazıdan önce verilmişti
Tophane’deki Silah Fabrikaları kompleksinin parçası olan İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi ihyası, aynı Topçu Kışlası gibi elde yapıya dair yeterince belge bulunmadığı için eleştiriliyor. Bina yolun genişletilmesi sırasında yıkıldığı ve taban alanının bir kısmı bugünkü Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde kaldığı için aynı boyutlarda inşa edilmesi de imkânsız. İstanbul İl Özel İdaresi’nce yürütülen projenin ihalesinin kazı sonuçlanmadan aylar önce Reskon İnşaat firmasına 13.700.000 karşılığında verilmesi de eleştirilmişti. 2010’da yenileme kuruluna sunulan projenin mimarı Halil Onur, aynı zamanda Topçu Kışlası projesinin de mimarı ve İstanbul SİT alanları alan yönetimi başkanı.