Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...

Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...
Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...
"Deniz Gezmiş heykeli" tartışmalarına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü bir ilanla yanıt verdi.

Radikal.com.tr - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü, Deniz Gezmiş heykeli tartışmalarıyla ilgili olarak gazete ilanı verdi. İlanda 6 Mayıs 2013 tarihinde üniversitede daha önce izin alınmadan FKF tarafından gerçekleştirilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin anmasına, "İsmail Hakkı Demircioğlu gibi bir sanatçıya, Deniz Gezmiş'in anısına ve tüm katılımcılara" haksızlık yapmamak için müsaade edildiği belirtildi.
Açıklamada etkinliği gerçekleştirenlerin heykeli ses düzeni cihazları arasında içeri soktukları ve 18.00-20.00 arasındaki konserden sonra çıkarmayı taahhüt ettikleri fakat etkinlik sonunda acele ile sabitlemeye çalıştıkları belirtilerek hem bu olaylar sırasında hem de medyada ve sosyal medyada çıkan haber ve yorumlarda 130 yıldır sanat eğitimi veren kurumun sanat yapıtına zarar veriyormuş gibi gösterildiği savunuldu. 
Açıklamada heykeli yapan Hüseyin Yüce'nin eserin bir replika (kopya) olduğunu 5 gün sonra açıklaması da eleştirilerek, heykelinin de 10 Mayıs 2013 tarihinde FKF'nin bildirdiği adreste kendisine ulaştırıldığı belirtildi.

İlan, "Haklı veya haksız hiç bir düşünce yalan, iftira ve karalama ile doğruya ulaşamaz" denilerek bitirildi.


  ETİKETLER:

  Deniz Gezmiş

  ,

  sanat

  ,

  haber

  ,

  İlan

  ,

  sosyal

  ,

  mimar