Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...

Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...
Mimar Sinan Üniversitesi: Deniz Gezmiş'e saygımızdan sustuk ama...
"Deniz Gezmiş heykeli" tartışmalarına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü bir ilanla yanıt verdi.

Radikal.com.tr - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü, Deniz Gezmiş heykeli tartışmalarıyla ilgili olarak gazete ilanı verdi. İlanda 6 Mayıs 2013 tarihinde üniversitede daha önce izin alınmadan FKF tarafından gerçekleştirilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin anmasına, "İsmail Hakkı Demircioğlu gibi bir sanatçıya, Deniz Gezmiş'in anısına ve tüm katılımcılara" haksızlık yapmamak için müsaade edildiği belirtildi.
Açıklamada etkinliği gerçekleştirenlerin heykeli ses düzeni cihazları arasında içeri soktukları ve 18.00-20.00 arasındaki konserden sonra çıkarmayı taahhüt ettikleri fakat etkinlik sonunda acele ile sabitlemeye çalıştıkları belirtilerek hem bu olaylar sırasında hem de medyada ve sosyal medyada çıkan haber ve yorumlarda 130 yıldır sanat eğitimi veren kurumun sanat yapıtına zarar veriyormuş gibi gösterildiği savunuldu. 
Açıklamada heykeli yapan Hüseyin Yüce'nin eserin bir replika (kopya) olduğunu 5 gün sonra açıklaması da eleştirilerek, heykelinin de 10 Mayıs 2013 tarihinde FKF'nin bildirdiği adreste kendisine ulaştırıldığı belirtildi.

İlan, "Haklı veya haksız hiç bir düşünce yalan, iftira ve karalama ile doğruya ulaşamaz" denilerek bitirildi.


  ETİKETLER:

  Deniz Gezmiş

  ,

  sanat

  ,

  haber

  ,

  İlan

  ,

  sosyal

  ,

  mimar

  http://www.radikal.com.tr/113384611338463

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FKF - Memet62

  Yakinda üniversitedeki olaylar icin basbakan FKF yi suclamaya baslayip eski Maocu simdinin liberali Alevi düsmani yazarda ona kilif uydurmaya calisirsa hic sasirmam.Madem demokratsin yazilarini yoruma ac yollanan maillerde geri gelmesin,mnüslüman hükümetin demokratida bu kadar olur.A

  FKF mi kalmış? - ıskra

  Rektörlüğün davranışından bağımsız,benim sözüm FKF lilere. Allahaşkınıza FKF de ne oluyor. İsterseniz Fikir Külupleri Federasyonunun geçmişini bir okuyun. 68 Kuşağının başlangıçta arayış içinde olduğu bir döneme rastlar FKF. Bunu karalamak için demiyorum ama Deniz Gezmiş ve arkadaşları FKF nin düzenin dümenine su taşıdığını anlayarak buradan ayrılmış ve Dev-Genç i kurmuşlardır. FKF de kalanlarda bir grup akademisyen ve etkilediği öğrenciler olmuştur.D.Gezmiş ve arkadaşları 6.Filo'ya Defol eylemi için yürüyüşe geçtiklerinde ise, kolkola girerek eylemcileri engellemeye çalışmışlardır. Devrimciler yollarına devam ederken FKF ise hep devrimci gençleri karalama içine girmişlerdir.Yıllar sonra devrimcilerin henüz yolun başındayken kurmuş oldukları, ama sonra reformist yapı olduğu için ayrıldığı FKF yi kötülemek değil amacım. Ama insaf neden Denizler'in reddettiği bir grubun içinde yer alıp,hem de Deniz'in heykelini dikerek Deniz ve onun devrimci mirasını pragmatist bir şekilde kullanmaya çalışıyorsunuz? Sevgili genç arkadaşlarım, biraz geçmişi doğru kaynaklardan bir okuyun istersiniz.

  Rektör doğru söylemiyor, FKF'ye de sorun! - muratbuyukyilmaz

  Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun(FKF)da görüşünü, yorumunu almanız gerekmez miydi?