'Mimar Sinan'ın kafatasını ölçen faşist Atatürk'

'Mimar Sinan'ın kafatasını ölçen faşist Atatürk'
'Mimar Sinan'ın kafatasını ölçen faşist Atatürk'
Edirne 75'inci Yıl İlköğretim Okulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A. hakkında Atatürk'e hakaretten soruşturma açıldı.

EDİRNE -  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi yöneticileri, ders sırasında Atatürk 'e yönelik hareketlerde bulunduğu iddia edilen 75'inci Yıl İlköğretim Okulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A. hakkında, savcılığa ve Valiliğe şikayetlerde bulundu. Konuyla ilgili hem adili hem de idari soruşturma açıldığını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, "Konu Atatürk olunca herkes hassas tabi, biz de çok hassasız. En kısa zamanda soruşturmayı sonuçlandıracağız" dedi.

ADD Edirne Şubesi Başkanı Ahmet Yörük, 75'inci Yıl İlköğretim Okulu'nda 9 Mayıs tarihinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A.'nın, derste Atatürk'e hareket ettiğini öne sürdü. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve Edirne Valiliği'ne şikayet dilekçeleri veren Yörük, şunları söyledi:
"9 Mayıs Perşembe günü 75'nci Yıl İlkokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A., 7/A sınıfında ders işlerken, öğrencilerin karşısında Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'e, 'Faşist, kafataşçı, Mimar Sinan'ın kafatasını ölçtürmüş' gibi ifadeler kullanmış, Hitler'e benzetme yaparak, sözlü hakaretlerde ve kötülemelerde bulunmuş, bu sırada kendisini uyaran öğrenciler, hakaretlerin devam etmesi üzerine sınıfı terk ederek öğretmeni idareye şikayet etmişler."

'ÖĞRETMENİN BU DAVRANIŞINI KINIYORUZ'
Olayı öğrenmelerinin ardından Edirne Cumhuriyet Savcılığı'na ve Edirne Valiliği'ne şikayette bulunduklarını kaydeden ADD Edirne Şubesi Başkanı Yörük, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretle nereye varılmak isteniliyor? Amacının ne olduğunu öğrenmek istiyoruz. Dünya devletleri Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet ve şükranla anarken, bu öğretmen Atatürk'e hakaret etme cesaretini nereden almaktadır? Yaşları 13-14 olan çocuklarımızın derslerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'e hakaret kimseye bir şey kazandırmaz. Öğretmenin bu davranışını kınıyoruz."

'HEMEN SORUŞTURMA AÇTIK'
Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, olayı araştırmak için 2 müfetişi görevlendirerek gerekli idari soruşturmanın açıldığını söyledi. Atatürk ve milli değerler konusunda çok hassas olduğunu belirten Özcan, "İddialar üzerine ben gerekli soruşturmayı hemen açtım. 2 arkadaşımızı görevlendirdik, gerekeni hemen yapıyoruz. Hepimizin çok hassas olduğu bir konu. Kimse ulusal değerlerimizi hakir göremez. Konu Atatürk olunca herkes hassas tabi, biz de çok hassasız. Savcılığa da konu intikal etti, bunu en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Öğretmen de okul müdürüne ifadelerini vermiş, böyle bir olayın olmadığını söylüyor. Öğrencilerin bunu iddia ettiği söyleniyor, biz objektif olarak konuyu inceliyoruz. Böyle bir şeye tahammülümüz olamaz hemen gerekli soruşturmayı yürütüyoruz" diye konuştu.

Atatürk'e hareket etmekle suçlanan ve konuyla ilgili konuşmayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A.'nın sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında, geçen Nisan ayında gazete kupürü üzerinde 'Kemalizm Faşizmdir' yazılı bir fotoğrafı paylaşması da dikkat çekti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1133677113367729

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her İki Mustafa. - Clear

  Evet her iki Mustafa'da doğruyu yapıyordu.Yanlışı düzeltmek için,laftan anlamayıp yanlışta diretenlere karşı mecburen şiddet kulanmıştı.Biri Kabe'deki putları kırarak,diğeri de esaret altına alınarak sömürülmek istenen bir halka Kurtuluş Savaşı verdirerek...Eğer yanlışa karşı sonunda zorunlu olarak şiddet kullanmak suç olsaydı,TECAVÜZ vakalarının müsebbibi mütecavizlere de özgürlük tanımak ve alkış tutmak gerekirdi.

  Sayın karayel1965 - Tuzuns

  Sayın karayel1965, size cevap vermek ne kadar doğru bilmiyorum. Ama ben, bilmediğinizden veya hatırlamadığınızdan dolayı onları yazdığınız ihtimalini hesaba katarak cevap verme gereği duydum. I. Dünya Savaşı'nda Kemalizm diye bir şey ortada yoktu ki Kemalistler ülkeyi savaşa soksun. İnönü, Atatürk'ün ardılı olmasına rağmen bir Kemalist değildi. Kemalist olsa bile Türkiye, II. Dünya Savaşı'nda tarafsız kalmış, savaşın bitişine doğru savaşa katılmıştır, tek kurşun atılmamıştır. Mustafa Kemal, İTC'den ayrıldığını, bir ilgisi kalmadığını defalarca vurgulamıştır. Ergenekon, Kemalizm'in yuvası falan değildir. Siz sadece "düşmanlarınız"ı aynı tarafa çekiyorsunuz, ilintiliyorsunuz. İnönü'nün bıyığının şekli önemli değildir. Savaş fotoğraflarına bakarsanız, Hitler'den önce de İnönü'nün bıyıkları o şekildedir. Ayrıca burun çizgisini geçmeyecek şekilde bırakılan bıyık (Hitler bıyığı) o dönemin modasıydı. O bıyığı, Ali Fuat ve Fethi Beyler'de de görebilirsiniz. Eğer nickinizdeki 1965, doğum tarihinizse, bunları, bizim gibi gençlere sizin anlatmanız gerekirdi.

  Eleştirilebilmeli herkes - AHMETCE

  Mustafa kemal zamanın sanat müziği sanatçısı Münir nurettin selçuğun başına içki bardağı koydurup bardağa silah sıkmıştır kafatası ölçmesi de doğaldır atatürkle ilgili gerçek bilgilere can dündarın mustafa belgeselini izleyerek ulaşabilirsiniz tarih gerçekleriyle bilinmelidir insanlar özgürce eleştiri yapabilmelidir bir ülkenin yönetiminde bulunmuşsanız eleştirilmeniz gayet normaldir gerçi Mustafa kemal sadece yönetimde bulunmamış Başöğretmen paşa cumhurbaşkanı mesleğin en yüksek ünvanını almıştır kimseye ünvan bırakmamıştır o ve silah arkadaşı inönü bu nedenledir ki ülkenin yönetiminde halkların idaresinde bu kadar etkili olan bir insanın doğruları söylendiği kadar yanlışlarının söylenmesi gerekir doğaldır bu sonuçta gökten inmemiş dimi o da yaratılmıştır

  ... - AENCÜ

  Bir öğretmenin görevi öğrencilerine yol göstermektir, onları şekillendirmek değil. Öğrencileri çeşitli kitapları okumaya teşvik edersin, herkes kendi doğrusunu bulur zaten. "Faşist" listesi çıkarmak, "tapılacaklar" listesi çıkarmak, bunları derste anlatmak doğru değildir. Elbette özgür eğitim olmalı, özgürce herşey herkes tartışılabilmeli ama öğretmenin kendi doğrusunu öğrecilere empoze etmeye çalışması doğru değildir.

  Zavallılar... - serseriser

  Dün kurtuluş savaşında İngiliz'in yanında olup Sevr'i imzalayanlar, bugün İngiliz'in babası Amerika'nın kapısında şefkat bekliyorlar... Atatürk'ün büktüğü elleri 90 yıl sonra tekrar öpüyorlar... Tarihi yaşanmış gerçekler yerine, imamın fantazileri sanan zavallılar... Bunlar hiç değişmeyecek... Uşak gelmiş, uşak gidecekler...

  İki Mustafa - Levent Alper

  Her iki Mustafa'nın takipçilerini de üzecek ama her ikisi de birbirinden farklı olmayan faşist diktatörlerdi. Aynı kıyım, katliamlar ve suikastları her iki Mustafa da yapmıştır. Birisi Halifeliği zorla kaldırırken diğeri de Kabe'de şiddet kullanarak putları kırıyordu. Yok aslında birbirinden farkları, benzer olan her ikisinin kutsanmış olmaları.

  ah nebraska ah - karayel1965

  nikin kim oldugunu acikliyor zaten,1.ve 2. dünya savasina taraf olarak türkiyenin dibine kibrit suyu döken kemalistler degildide kimdi?itc'nin devami ergenekoncular ve kemalistler degimidir anadolu halklarini kirdiran acliga kitliga mahkum eden nazi biyikli ve inüformali ismet inönüyü tanimiyormusun yoksa?