Mimarlar Odası: Sorumlulara ceza

Konya'da onlarca insana mezar olan Zümrüt Apartmanı'nın müteahhitleri Vedat Kaya ve İsmail Canlıer'e TMMOB Mimarlar Odası'ndan tepki geldi.

ANKARA - Konya'da onlarca insana mezar olan Zümrüt Apartmanı'nın müteahhitleri Vedat Kaya ve İsmail Canlıer'e TMMOB Mimarlar Odası'ndan tepki geldi. Mimarlar Odası, sorumluların cezalandırılmasını isterken, 'mesleğin gereklerini yerine getirmediği görülen üyeler hakkında işlem yapılacağını' açıkladı.
Mimarlar Odası, dün yaptığı açıklamada, yıkılan binanın sebeplerinin araştırılacağını belirtirken, nedeni ne olursa olsun binanın çöküşünün ve can kayıplarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getirdi.
"Ülkemizde yapı işlerinin yüzde 60'lardan daha fazlasının yasalara tamamen aykırı olarak kaçak ve kuralsız gerçekleştiği bilinmektedir" denilen açıklamada, Türkiye'de yapı üretiminin genel olarak niteliksiz olduğuna dikkat çekildi.
İnsanlar yanıltılıyor
İnsanların konut alırken yanıltıldığının da vurgulandığı açıklamada, kaçak yapılaşmaya engel olunması istendi. Açıklamada, "Yalnız müteahhitlik standartları değil, mimarlık ve mühendislik meslek standartlarımızı da yükseltmeli, eğitimde çağdaş düzeyi yakalamalıyız" denilerek de özeleştiri yapıldı.
Yapıların denetimlerinin sağlıklı yapılamadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Yapı üretim süreci bir bütün olarak değerlendirilmedikçe, bölge planlamadan mimari uygulama ayrıntılarına, müteahhitliğin tanımından mimarlık ve mühendislik eğitimine, teknik uygulama sorumluluğundan yapı kalfalığına tüm süreç ve bu süreç içinde olup bitenler irdelenip imar düzenimiz elden geçirilmedikçe, yalnızca 'yapı denetimi' yoluyla bu başarısızlığın üstesinden gelinemeyecektir" denildi.