Mimarlardan ortak mesaj

TMMOB Mimarlar Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 22. Dünya Mimarlık Kongresi dün sona erdi. Dünya çapında 1 milyon 300 bin üyesi bulunan Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA), uluslararası kamuoyuna yönelik mesajı ise 'İstanbul Bildirgesi' adı altında dün duyuruldu.
Haber: EFNAN ATMACA / Arşivi
İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - TMMOB Mimarlar Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 22. Dünya Mimarlık Kongresi dün sona erdi. Dünya çapında 1 milyon 300 bin üyesi bulunan Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA), uluslararası kamuoyuna yönelik mesajı ise 'İstanbul Bildirgesi' adı altında dün duyuruldu. Mimarlar Odası Genel Başkanı ve Kongre Başkan Yardımcısı Oktay
Ekinci, bildirgenin dünya kentleri ve mimarlığının geleceğine yön verecek tarihsel bir belge niteliğini taşıdığını söyledi. Oktay Ekinci, "Sonuç bildirgesi, kongrenin yapıldığı kentin adını taşıyor. Nasıl ki Lahey, Viyana, Rio ve Ramsar sözleşmeleri tertiplendikleri kentlerin adlarını ölümsüzleştirmişse, İstanbul da öyle olacaktır" diye konuştu. Mustafa Kemal'in 'Yurtta barış, dünyada barış' özdeyişine atıfta bulunan bildirgenin maddeleri de şöyle:

 • Uluslararası Mimarlar Birliği, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıkılan kentlerin yeniden inşası için mimarların dayanışmasıyla oluşmuştur. 57. kuruluş yılındaki İstanbul Kongresi de dünya mimarisinin doğduğu Mezopotamya'nın çağdaş kentlerini yıkan bir savaşla aynı dönemde yapılmıştır. Bu nedenle kongrenin birincil dileği, kentleri ve mimariyi yok eden savaşların sona erdiği bir dünyanın yaratılmasıdır.
  Tüketim biçimine eleştiri
 • Kentleri mimari içeriğinden ve yaratıcılığından uzaklaştırarak, mekanik üretim ve tüketim merkezleri, hatta para basma makineleri olarak gören küresel politikalar, kent ile mimarinin organik bütünlüğünü tehdit etmektedir. Ancak, bu sadece mimarlığın değil, aynı zamanda insanlığın temel sorunudur.
 • Yaşamı ve çevreyi tahrip eden tüketim ekonomisinin yerine, yoksulluğu önlemeye yönelik olarak üretim ekonomisi olmalıdır.
 • Toplumların kültürel kimliğini yok etmeyen mimarlık ve çevre öğretisi benimsenmelidir.
 • Dünyada var olan ulusları köleleştiren bir uluslararası egemenlik mekanizması yerine, öz kaynaklarının talanına izin vermeyen uluslararası işbirliği yapılmalıdır.
  Torino'da limana hayır!
  Kongre Vadisi'ne gelenler için küçük bir megaron oluşturuldu. Her milletten katılımcının bıraktığı mesajlar, 2008'de Torino'da yapılacak
  23. Dünya Mimarlık Kongresi'ne gönderilecek. Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, İngilizce mesajların çoğunda İstanbul'un güzelliği ve kongrenin başarısı övüldü. İşte bazı mesajlar: Gelecek kongre de umarım İstanbul'daki kadar başarılı olur. Bu şehir mükemmel. Haydarpaşa'yı katletmek isteyenlere hayır diyelim. Torino'da küçük liman yapılmasına izin vermeyin.
  Bildiri rekoru kırıldı
 • 22. Dünya Mimarlık Kongresi (UIA 2005 İstanbul) 28 ana konuşmacıyla kongreler tarihinde bir rekora imza attı. Kongrede bildiri rekoru da kırıldı. 800 bildiri için başvuruldu, bunlardan 500'ü değerlendirildi.
 • En genç bildiri sahibi ise 15 yaşındaki Barış Renda.
  TED İstanbul Koleji öğrencisi Renda kongreye 'No More Tears' başlıklı poster bildirisiyle katıldı. Deprem sonrası internette dolaşırken Portekiz ve Yunanistan'dan iki okulla ortaklık kuran Renda, "Amacım ideal bir kent yaratmak. Porto'daki Escola Secunoaria Aurelia ile Serres'teki 6th Gymnasium Serron okullarının da sorunu buymuş. Onlarla yazışarak 'Comenius' adlı üç yıllık bir proje sürecine girdik" dedi. Kongreden sonra Renda'nın 'Comenius' kapsamında hazırladığı poster bildiği Taksim Meydanı'nda büyük panolara asılacak.
 • Katılımcı sayısı, 7 bin 500 oldu. UIA kongreleri tarihinde katılımcı rekoru, 8 bin katılımcıyla Barcelona'ya aitti.
 • Yoğun katılım ve konuşmacı zenginliğinin kongrenin en çekici yönlerinden biri olduğuna dikkat çeken katılımcılar kısa zaman içinde tüm etkinlikliklere katılamamamak ve programın biraz karışık olmasından yakındı.


  • http://www.radikal.com.tr/7514177514170

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.