Mimarlardan rehbere tepki

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 22. Dünya Mimarlar Kongresi'nde yabancı misafirlere dağıttığı İstanbul Rehberi'ne içinde cumhuriyet dönemini kötüleyen ifadeler bulunduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 22. Dünya Mimarlar Kongresi'nde yabancı misafirlere dağıttığı İstanbul Rehberi'ne içinde cumhuriyet dönemini kötüleyen ifadeler bulunduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. Ekinci, şöyle dedi: "Umuyorum ki, rehberdeki bu sayfalardan sayın Kadir Topbaş'ın haberi yoktur. Eğer varsa ve onaylamışsa, ilişkilerimizi gözden geçiririz.
İBB'nin resmi anlaşmalarında yer almayan İngilizce İstabul rehberinin basına yansıyan bölümlerinden haberimiz olsaydı, izin vermezdik" dedi.
Editörlüğünü İbrahim Uslu ile Altan Büyükyılmaz'ın yaptığı Rehberin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla ilgili bölümünde bir kez bile Mustafa Kemal'in geçmiyor.
'Tek Parti döneminde İstanbul' adlı bölümde ise şu bilgiler var:
"Cumhuriyetin kurulması İstanbul'un tarihi prestijinin altını oydu. Üç imparatorluğun başkenti, bir devletin en geniş vilayeti haline indirgendi. Kent, dini olarak da İslam dünyasının lideri halifenin kenti kimliğini; tekkelerin kapanmasıyla da zengin mistik tarihini yitirdi. 2000 yıllık tarihinde ilk defa başka bir merkezin (Ankara) emirlerine itaat etti. Yine de ekonomi ve iş dünyasının merkezi olmasına rağmen, aldığından çok vergi ödüyordu. Bu dönemde İstanbul için pozitif hiçbir şey yapılmadı. Tek değişiklik, Cumhuriyet'in yeni ideolojini yansıtmaları oldu. Eski İmparatorluk binalarının adları ve işlevleri değiştirildi."
Ayasofya Müzesi'yle ilgili bölümde ise "1932 yılında mozaiklerin ortaya çıkarılması için izin alındı. Bu çalışmalar sürerken, yasal dayanak olmaksızın yapı müzeye dönüştürüldü. Bu camii şu anda müze görevi görüyor" deniliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7512937512930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.