Minarede eylem: Başbakan'ın ilçesinde dolandırıldım

Minarede eylem: Başbakan'ın ilçesinde dolandırıldım
Minarede eylem: Başbakan'ın ilçesinde dolandırıldım

Hasan Yazıcı'ya (sağda) bazı köylüler tepki gösterdi.

Rize'de inşa ettiği minareye çıkan Hasan Yazıcı köylülere seslendi, Cami Yaptırma Derneği'nin 5 bin 250 lira alacağını ödemediğini söyleyen Yazıcı, parasını istedi.

RİZE - Suriye 'de Esad güçlerine karşı savaşırken öldürülen 22 yaşındaki Burak Yazıcı'nın babası olan minare ustası Hasan Yazıcı, Güneysu İlçesi Yeniköy Köyü'nde Yeniköy Cami'nin minaresini yapımı için Cami Yaptırma Derneği ile 15 bin TL'ye anlaştı. Paranın bir bölümünü minareyi yaparken alan Yazıcı, yaklaşık 2 ay önce oğlu Burak Yazıcı'nın Suriye'de öldürülmesi sonrasında iki ay çalışamadı. Geçen Cumartesi günü 25 metre yüksekliğindeki minareyi tamamlayan Hasan Yazıcı, iddiaya göre Cami Yaptırma Derneği Başkanı Muharrem Kaya'dan, alacağı olan 5 bin 250 TL'yi istedi ancak alamadı. Bunun üzerine Rize Valiliği, Güneysu Kaymakamlığı ile İlçe Müftülüğü'ne giden fakat sonuç alamayan Yazıcı, bu sabah inşa ettiği minarenin şerefesine çıktı, benzeri pek görülmüyen ilginç bir eylem gerçekleştirdi. 

MİNAREYE ÇIKTI, KÖY HALKINA SESLENDİ 
Minareden köy halkına ve çağırdığı gazetecilere seslenen Yazıcı, Türkiye genelinde 140 minare inşa ettiğini ancak böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını anlattı. Yazıcı şöyle dedi:
"Bugüne kadar hiçbir camide dolandırıcılıkla, paramızın verilmeyişi ile karşılaşmadım. Böyle bir olayın Başbakanımızın ilçesinde yaşanması beni üzdü. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan cami derneği başkanına, 'Paramı ver, ihtiyacım var' dedim. 'Allah bana verecek, ben de size. Allah bana verirse ben seni ararım, siz beni aramayın' diyerek beni oyaladı. 'Suriye'deki oğlumun mezarına gideceğim, param yok dedim' ama dinletemedim. El emeği ile çalışan ustalara bu zulüm yapılır mı?" 

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ 
Minareden inen Yazıcı'ya cami önünde kendisini dinleyen bazı köylüler tepki gösterdi. Köylüler ustanın parasının ödeneceğini, ancak ekonomik sıkıtı nedeniyle gecikebileceğini belirterek yaptığının doğru olmadığını söyledi. (Muhammet KAÇAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113279811327981

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haberin içindeki ASIL Haber - Güçdengesi

  Be adam! oğlun senin olmayan bir savaşta ölmüş sen onun hesabını sor! bence çok daha hayırlı bir iş yapmış olursun. Evet burdanda anliyoruzki gidip Alevi Şii öldürmek isteyen bir zihniyetin "şehit" verdiği oğlu için değil ama aynı zihniyeten alamadığı alacağı için nasıl eylem yapabildiğidir. Bu onurlu bir emekçi olma sevdası değil elbet, adamın yuptığı. Kendi zihniytinden beklemediği birşey ona çok dokunmuş olmalı. Oysaki onlar "tertemiz" sünni dini imanı bütün insanlar, onlar için gidip oğlunu "şehit" vermiş ama ne hikmetse gerekli saygıyı görememiş...