Mini BM zirvesi

Silahsızlanma, küreselleşme, insan hakları, bölgesel anlaşmazlıklar, nüfus problemi...
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Silahsızlanma, küreselleşme, insan hakları, bölgesel anlaşmazlıklar, nüfus problemi... Hepsi Birleşmiş Milletler'in (BM) gündeminde olan bu 'çok ciddi' konuları Türkiye'deki liseli öğrenciler de tartışıyor. Hem de tıpkı gerçek BM'deki gibi komiteler kuruyor, oturumlar yapıyor ve kararlar alıyor.
Dünyadaki tüm dengelerin ekonomik güçle ilgili olduğunu belirten öğrenciler, BM'nin yapısında köklü değişiklik olmasını istiyor. Çünkü onlara göre dünyada parası olanın borusu ötüyor ve kimse sütten çıkmış ak kaşık değil.
Yöneticiler Türk öğrencilerden
Türkiye Uluslararası Model BM Konferansı (TIMUN), dün Üsküdar Amerikan Lisesi'nde başladı. İstanbul'da bu yıl yedincisi düzenlenen ve 9 Aralık'a kadar sürecek olan konferansa Yunanistan, ABD, İsrail, Almanya, Kuveyt, Çin, İtalya ve Romanya'dan öğrenciler katıldı. Konferansa yedinci kez ev sahipliği yapan Üsküdar Amerikan Lisesi, Türkiye'de, Uluslararası Model BM konferansı düzenleyen tek okul. Tamamı İngilizce ve basına kapalı yapılan TIMUN konferansının genel sekreterliğini lise son sınıf öğrencisi
Aycan Semizer, genel kurul başkanlığını Derin Gürsoy yürütüyor.
İşkenceyle gelen hayal kırıklığı
BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yerini
alan Semizer, dünya ve Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri ve işkence konusuyla ilgileniyor. Semizer, üç yıldır konferanslara katılmanın getirdiği tecrübeyle gözlemlerini şöyle anlatıyor: "Dünyanın her yerinde işkence var. Yaptığım incelemeler ve BM'deki çalışmalar da bunu gösteriyor. ABD'de işkence kanunlarla korunuyor. Ancak güçlü bir ülkeyseniz işkence gibi 'küçük' bir sorun görmezden geliniyor. Bunu anladığımda hayal kırıklığına uğradım."
Derin Gürsoy'un ilgisini çeken konu ise silahsızlanma. Ona göre dünyadaki güç dengelerinde silahlanmanın payı büyük. Gürsoy bu konuda şöyle düşünüyor: "BM'nin de en çok üstünde durduğu konulardan biri olan silahsızlanmada kısır bir döngü var. Silansızlanma konusunda kimse samimi değil. Çin, ABD, Rusya, 'Nükleer silahları azaltalım' diyor. Ancak kimse birbirine güvenmiyor."
'Veto, her şeyin önünü tıkıyor'
Model BM konferasında Çevre Komitesi Başkanı olan Serhad Bolukçu da, BM'deki güç dengeleri üzerinde durarak, şunları söylüyor: "BM Güvenlik Konseyi'nde yer alan beş ülkenin veto hakkı olması her şeyin önünü tıkıyor. Ancak bu ülkelerin haklarından vazgeçmesi ya da eşit temsil hakkı da şu an için gerçekçi görünmüyor. ABD, BM'de Uganda'yla eşit temsil hakkına sahip olmak istemez herhalde."
***
Herkes tarafsız
TIMUN, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 4 bin öğrencinin katıldığı ve yakın tarihte BM tarafından bir alt kuruluş olarak kabul edilen Lahey Uluslararası Model Birleşmiş Milletler (THIMUN) konferansına bağlı düzenleniyor. Bu yılki konferansa yurtdışından 120, Türkiye'den 200 öğrenci katılıyor. Konferansa katılanlar kendi ülkelerini temsil edemediklerinden, temsil ettikleri diğer ülkelerin politikalarını öğrenerek, kendi yorumlarını bu ülkelerin yorumlarıyla birleştiriyor. Bunun sonucunda katılımcılar uluslararası ilişkilerde tarafsız bir anlayış ve ılımlı bir bakış açısı geliştiriyor.