'Mini mini 1'ler yarın okula...

İlk kez anaokulu ve ilköğretime başlayacak minikler, yarın okulla tanışacak. Türkiye genelinde ilköğretim 1. sınıfa kayıt yaptıran yaklaşık 900 bin öğrenci ve 750 bin anaokulu öğrencisi yarın, 'uyum' sağlamak için okula başlayacak.

ANKARA - İlk kez anaokulu ve ilköğretime başlayacak minikler, yarın okulla tanışacak. Türkiye genelinde ilköğretim 1. sınıfa kayıt yaptıran yaklaşık 900 bin öğrenci ve 750 bin anaokulu öğrencisi yarın, 'uyum' sağlamak için okula başlayacak. İlköğretim 1. sınıflar ile anaokulu öğrencileri dışında diğer öğrenciler ise 17 Eylül'de dersbaşı yapacak.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ücretsiz kitap dağıtımı uygulaması kapsamında bu öğretim yılında 745 bin kitap dağıtılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken okulların ve öğrencilerin güvenliğine ilişkin yoğun önlemler alıyor. Polis, okulların giriş ve çıkış saatlerinde resmi veya sivil ekipler görevlendirecek. Servis araçları titizlikle denetlenecek, öğrencilerin zararlı akımlardan etkilenmemesi için uzman ekipler okul çevresinde sürekli görev alacak. Okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrolleri yapılacak. Okullarla bağlantısı olmayan kişilerin okul çevrelerini mesken tutması engellenecek.
Öğrencilerin geliş ve gidiş saatlerinde okul çevresindeki yollarda oluşacak araç yoğunluğu dikkate alınarak gerekli düzenleme ve denetlemeler yapılacak.
Öğrencileri taşıyan servis araçları titizlikle denetlenecek. Bu konuda yayımlanan genelgeler doğrultusunda servislerin eksiklikleri ortadan kaldırılacak. Fazla öğrenci taşınıp taşınmadığı kontrol edilirken, görevli rehber bulunmasının yanı sıra araçların teknik kontrolleri trafik ekipleri tarafından yapılacak. Kurallara uymayan servis araçları hakkında cezai işlem uygulanacak. Kuralları ihlal etmeyi alışkanlık haline getiren sürücülerin araçları trafikten men edilecek. Okul servis araçları ve sürücülerine yönelik illerde yapılan denetimler süreklilik arz edecek şekilde merkezden de özel olarak izlenecek. Servis araçları konusunda velileri de uyaran emniyet yetkilileri, "Çocuklarınızı emanet ettiğiniz servis araç ve sürücülerini siz de titizlikle kontrol edin ve görülen eksiklikleri ve hataları trafik görevlilerimize iletin" dedi.